Miroslav Novák: Spotřebitelská inflace v říjnu

11.11.2020 15:10

Spotřebitelské ceny v říjnu oproti září vzrostly o 0,2 %. V meziročním srovnání však inflace v říjnu zpomalila na 2,9 % ze zářijových 3,2 %. Meziroční spotřebitelská inflace v říjnu tak teprve podruhé v letošním roce sestoupila pod 3 %, tj. pod horní hranici tolerančního pásma České národní banky.

Miroslav Novák: Spotřebitelská inflace v říjnu
Foto: red
Popisek: Akcenta
reklama

V říjnu oproti září došlo ke zvýšení cen potravin a sezónně i oděv s obuví. V meziměsíčním srovnání došlo naopak k poklesu cen elektřiny a zemního plynu a k poklesu došlo i v případě alkoholických nápojů.

Hlavním zdrojem růstu spotřebitelské inflace v říjnu v meziročním srovnání byly alkoholické nápoje a tabák společně s potravinami a náklady spojeným s bydlením, které dohromady stály téměř ze dvou třetin za meziročním růstem inflace. U nákladů spojených s bydlením však v posledních měsících evidentně dochází ke zpomalování cenové dynamiky a to především u energií.

Pod 3 % se inflace pravděpodobně udrží i v závěrečných dvou měsících letošního roku. Výraznějšího zvolnění inflace ke 2 % se však dočkáme až v příštím roce. Česká národní banka na listopadovém zasedání jasně avizovala stabilitu úrokových sazeb v nadcházejících čtvrtletích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dominik Duka: Lež má krátké nohy

15:49 Dominik Duka: Lež má krátké nohy

Reakce arcibiskupa Dominika kardinála Duky na článek serveru Seznam.cz „Duka o něm věděl a nekonal. …