Miroslav Novák: Spotřebitelská inflace v říjnu

11.11.2020 15:10

Spotřebitelské ceny v říjnu oproti září vzrostly o 0,2 %. V meziročním srovnání však inflace v říjnu zpomalila na 2,9 % ze zářijových 3,2 %. Meziroční spotřebitelská inflace v říjnu tak teprve podruhé v letošním roce sestoupila pod 3 %, tj. pod horní hranici tolerančního pásma České národní banky.

Miroslav Novák: Spotřebitelská inflace v říjnu
Foto: red
Popisek: Akcenta

V říjnu oproti září došlo ke zvýšení cen potravin a sezónně i oděv s obuví. V meziměsíčním srovnání došlo naopak k poklesu cen elektřiny a zemního plynu a k poklesu došlo i v případě alkoholických nápojů.

Hlavním zdrojem růstu spotřebitelské inflace v říjnu v meziročním srovnání byly alkoholické nápoje a tabák společně s potravinami a náklady spojeným s bydlením, které dohromady stály téměř ze dvou třetin za meziročním růstem inflace. U nákladů spojených s bydlením však v posledních měsících evidentně dochází ke zpomalování cenové dynamiky a to především u energií.

Pod 3 % se inflace pravděpodobně udrží i v závěrečných dvou měsících letošního roku. Výraznějšího zvolnění inflace ke 2 % se však dočkáme až v příštím roce. Česká národní banka na listopadovém zasedání jasně avizovala stabilitu úrokových sazeb v nadcházejících čtvrtletích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Na Velkou Británii se valí (z Francie) nelegální migranti

21:37 Jan Urbach: Na Velkou Británii se valí (z Francie) nelegální migranti

Od počátku letošního roku eviduje Velká Británie třikrát vyšší počet ilegálních migrantů než za cel…