Miroslav Novák: Výroba aut byla u nás v loňském roce opět rekordní

06.01.2017 10:12

Souhrnná čísla o průmyslové produkce rostou a padají s produkcí automobilů. Již nyní lze říci, že výroba aut v ČR byla v loňském roce opět rekordní a automobilový průmysl tvoří stále větší část celkové průmyslové produkce a to i na úkor tradičních odvětví jako je např. strojírenství. Automobilky působící v ČR v loňském roce těžily z velmi solidní poptávky v ČR i v zemích EU. I letošní rok by měl být z pohledu výrobců aut pozitivní. Přesto již nelze počítat s tak silným růstem nových zakázek a tím pádem ani produkce aut jako v roce 2016.

Miroslav Novák: Výroba aut byla u nás v loňském roce opět rekordní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Silnice, ilustrační foto

Situace v průmyslu se v listopadu po slabším říjnu zlepšila. V meziměsíčním srovnání průmyslová produkce vzrostla o 1,7 % % m/m. Meziročně průmysl přidal 7,0 % a po očištění o kalendářní vlivy 4,5 %.

Klíč ke zrychlení průmyslové produkce musíme hledat jak jinak než u automobilů, jejichž výroba meziročně vzrostla o 15,4 %. Silná poptávka po motorových vozidlech jde jak z domácí ekonomiky, tak i ze zahraničí. Ze zahraničí přeci jen více, což je velmi dobře patrné ze silných vývozů aut do evropských zemí. To, že automobilky nebudou mít ani v nadcházejících měsících o zájemce nouzi, dobře ilustruje růst nových zakázek o 19,8 %.

K růstu průmyslu v listopadu kromě automobilů kladně přispěla výroba plastů, strojírenství a rovněž energetika. Útlum výroby naopak i nadále pokračuje v těžebním průmyslu.

Souhrnná čísla o průmyslové produkce rostou a padají s produkcí automobilů. Již nyní lze říci, že výroba aut v ČR byla v loňském roce opět rekordní a automobilový průmysl tvoří stále větší část celkové průmyslové produkce a to i na úkor tradičních odvětví jako je např. strojírenství. Automobilky působící v ČR v loňském roce těžily z velmi solidní poptávky v ČR i v zemích EU. I letošní rok by měl být z pohledu výrobců aut pozitivní. Přesto již nelze počítat s tak silným růstem nových zakázek a tím pádem ani produkce aut jako v roce 2016.

Autor je analytik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…