Miroslav Novák: Za nárůstem spotřebitelských cen v březnu stálo další zdražení pohonných hmot

13.04.2021 11:10

Spotřebitelské ceny v březnu oproti únoru vzrostly o 0,2 % a v meziročním srovnání došlo ke zrychlení spotřebitelské inflace na 2,3 % z únorových 2,1 %. Oproti lednové prognóza České národní banky je meziroční inflace o 0,3procentního bodu vyšší.

Miroslav Novák: Za nárůstem spotřebitelských cen v březnu stálo další zdražení pohonných hmot
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Za meziměsíčním nárůstem spotřebitelských cen v březnu stálo další zdražení pohonných hmot, ve kterých se odrážejí vyšší ceny ropy. Oproti únoru v březnu vzrostly i ceny tabákových výrobků, do kterých se začíná promítat zvýšení spotřební daně. Mírně vzrostly i ceny oděvů a obuvi. Opačným směrem naopak do inflace v březnu působily nižší ceny dovolených na závěr zimní sezóny.

K meziročnímu růstu inflace v březnu přispíval především dražší alkohol a tabák a kvůli meziročnímu růstu cen ropy také oddíl doprava. Dohromady tyto dva oddíly stály v březnu ze dvou třetin za meziočním růstem spotřebitelské inflace. Příspěvek zbylých oddílů do inflace byl rovnoměrný. Mírně meziročně poklesly ceny potravin a nealkoholických nápojů.

Spotřebitelská inflace v letošním roce i nadále setrvává nad 2 % a ani nejbližší měsíce pravděpobně nepřinesou její zpomalení pod tuto úroveň. V 1. čtvrtletí prudce vzrostla cena ropy, což se bude i v dalších měsících promítat do meziročně vyšších cen v oddílu doprava. Dále zdražovat budou ještě i ceny tabákových výrobků. Mírný růst cen očekávám v případě potravin. Zpomalování cenové dynamiky lze naopak v dalších měsících postupně očekávat u jádrové složky inflace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Arcibiskup Jan Graubner: Nelze žít z deklarací, ale z Pravdy, která osvobozuje a lze ji poznat po ovoci

21:39 Arcibiskup Jan Graubner: Nelze žít z deklarací, ale z Pravdy, která osvobozuje a lze ji poznat po ovoci

Prohlášení předsedy ČBK k některým kandidaturám do poslanecké sněmovny