Miroslav Polreich: Vědomí vzájemné závislosti

02.06.2016 11:42 | Zprávy

Ne tak dávno jsme žili v rozděleném, bipolárním světě, který byl dělen dle ideologických měřítek vyjadřujících specifické geopolitické zájmy soupeřících či později koexistujících velmocí dokonce pod označením Studená válka. Není dnes předmětem zkoumat příčiny a motivy, které vedly ke změně tohoto stavu. Přesto současné mediální tendence snažící se označovat a specifikovat kdo je vítěz a poražený, Západ a Východ s velkými písmeny, my a oni na základě nové dělící hranice pouze snad v jiné geografii je myslím nejen velmi nepatřičná, ale velmi klamavá teorie v podstatě založená na nepochopení zásadních společenských a transformačních změn. Studená válka či velký konflikt nehrozí. Podstatné příčiny byly odstraněny. Tento stav je nevratný.

Miroslav Polreich: Vědomí vzájemné závislosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: JUDr. Miroslav Polreich

Kde je však podstata a jádro jistých tendencí a snah po obnovení znovu rozděleného světa, hledání či dokonce vytváření nového nepřítele?

Svět je jednotný, globalizován pokud tento pojem vnímáme jako globální odpovědnost k existenci samotného lidstva. Ano společná odpovědnost, chcete li interdependence je znakem, který nás spojuje. Rozhodující není síla a moc dle Might is Right ale naopak vědomí si jisté individuální slabosti, která navíc je univerzální vzhledem ke společenským hrozbám, které jsou akutní. Není třeba je zde vyjmenovávat, ale předně nutnost k vzájemné spolupráci a důvěře ve vztahu k existenčnímu rozvoji životního prostředí, ochrany zdraví člověka, ale i rozvoji vědy včetně dobývání vesmíru. To vše jsou objektivní podmínky nutné existenční jednoty za podmínek spolupráce.

Po tomto pozitivním úvodu je však nutno připomenout, že společnost nebývá jednotná. Dělí se hlavně dle osobní odpovědnosti a schopnosti jednotlivce, kteří vytváří uvnitř jednotlivých států společenská a politická uskupení, která by odpovídala jejich osobním schopnostem a disposici.

Z uvedeného pohledu svět zůstává rozdělen. Rozdílná politická uskupení a jejich směřování v jednotlivých zemích, ať jsou to USA, Ruská federace či jednotlivé státy Evropské unie, jsou a nadlouho zůstanou zdrojem politického boje. To je problém, který si musíme dnes uvědomit v konkrétní podobě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Vaše věc , studená válka , Polreich , velmoci

autor: PV

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

Komentář k nákladům nových Trumpových cel pro českou ekonomiku. Americký prezident nové, 30procentní…