Miroslav Zeman: ČNB znehodnotila korunu kvůli zlevňování. Musí být deflace opravdu škodlivá?

26.02.2015 13:19 | Zprávy

Stále se polemizuje o tom, zda byla skutečně nutná předloňská intervence ČNB, která významným způsobem oslabila korunu. Hlavním důvodem oslabení byla údajně hrozba deflace, tedy zlevňování zboží a služeb.

Miroslav Zeman: ČNB znehodnotila korunu kvůli zlevňování. Musí být deflace opravdu škodlivá?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Na první pohled se zdá paradoxní a běžnému čtenáři nepochopitelné, co je na zlevňování zboží a služeb tak nebezpečného. Zlevňování přeci zvyšuje blahobyt a za stejný plat si tak můžeme koupit více. ČNB to ale vidí jinak. Pro ní je zlevňování jedno z největších ekonomických nebezpečí, které může vést k dlouhodobé stagnaci ekonomiky. 

Je přitom otázkou, zda se jedná o obavu skutečně reálnou, nebo obavu spíše teoretickou, která vychází z teoretických učebnic. Ze způsobuj jak ČNB varuje před deflací je zřejmé, že problémem ekonomiky není ani tak samo zlevňování, jako spíše mediální očekávání dalšího zlevňování. Dle teorie ČNB pokud se v ekonomice zlevňuje, tak lidé očekávají další zlevňování a odkládají nákupy. Tím se prodá méně zboží a následně se to promítá do propouštění či snižování platů. Tím se ekonomika dostává do začarovaného kruhu recese. Tato teoretická úvaha však neplatí bezvýjimečně a také neplatí izolovaně. Věc není tak jednoduchá a skutečně univerzálně nefunguje.

Máme příklady poklesu ekonomiky v souvislosti s deflací, jako například v Japonsku, ale máme také příklady, kdy ekonomika i přes krátkodobou deflaci rostla. Existuje také deflace, tedy zlevňování prospěšné, jako je tomu například v případě nižších cen ropy, nebo v případě poklesu cen energií. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Vážený pane poslanče

snaha vypovědět či přeprodat F-35 z programového prohlášení vypadla, proč? Vy s tím souhlasíte? Petr Kryl

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Kdo se ujme Ministerstva spravedlnosti?

12:26 Zdeněk Jemelík: Kdo se ujme Ministerstva spravedlnosti?

Marně hledám jednoslovný překlad a výklad španělského pojmu „machismo“, odvozeného od „macho“= samec…