Mostečtí lékaři primátorovi: Prolomení limitů bude mít fatální dopad na zdraví obyvatel

05.02.2015 15:00

Otevřený dopis lékařů Mostecka primátorovi Janu Paparegovi

Mostečtí lékaři primátorovi: Prolomení limitů bude mít fatální dopad na zdraví obyvatel
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Most

Vážený pane primátore,

obracíme se na Vás v mimořádně závažné věci, a to v otázce prolomení limitů těžby. Píšeme Vám, protože nesouhlasíme s Vaší podporou uhelné lobby, která nás jako lékaře silně znepokojuje. Otevřeně podporujete prolomení limitů těžby, které bude mít závažný a negativní dopad na zdravotní stav obyvatel Mostecka. Z tohoto důvodu Vás vyzýváme k odpovědnému přístupu při posuzování Vašeho stanoviska k limitům těžby. Domníváme se, že populismus v tomto ohledu není na místě, neboť jde o naše zdraví a zdraví našich dětí.

Na Mostecku v průběhu devadesátých let docházelo postupně ke zlepšení životního prostředí na základě snížení emisí jak odsířením, tak i zkvalitněním procesu spalování uhlí, dále přeměnou lokálních topenišť postupnou plynofikací a též snížením emisí z motorizované dopravy i dalšími zásahy státu do produkce exhalací a dalších škodlivých látek znečišťující životní prostředí.

Přes toto všechno zůstávají Severní Čechy, nyní Ústecký kraj (a zároveň Ostravsko-Karvinská oblast, která se dá jedině s naší oblastí srovnávat a je postižena v daleko větší míře), nejvíce postiženou oblastí z hlediska exhalací a celkovým znečištěním životního prostředí v celé České republice. Toto se samozřejmě projevuje na zdravotním stavu obyvatelstva, které má největší výskyt nádorových onemocnění všech orgánů a ne jen plic, jak by se dalo očekávat, ale též největší úmrtnost, potratovost, četnost respiračních infektů přecházející do chronicity, četnost genetických aberací a různých mutací u dorůstající populace.

V minulosti byla provedena celá řada studií na ekologický dopad pokračování těžby, jedna z posledních je z roku 2012 a byla vypracována Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze.

Tato studie tvrdí:

Spálení uhlí, které se nalézá za územními ekologickými limity, v českých elektrárnách a teplárnách by vedlo k externím nákladům ve výši až 1,33 biliónů korun (1 334 miliard Kč). Uvedené náklady by byly spojeny především s dopady na lidské zdraví (zvýšení nemocnosti, snížení délky dožití) a důsledky klimatických změn, ale zahrnují například i vlivy znečištění na zemědělskou produkci či poškození budov. Vyplývá to ze studie „Externí náklady prolomení limitů těžby na Mostecku – Případ velkolomů Československé armády a Bílina“. Břemeno těchto nákladů by přitom nenesly důlní a energetické společnosti, ale především obyvatelé střední Evropy.[1]

Studie přitom kalkuluje pouze dopady, které by vznikly spálením uhlí „za limity“ ve velkých teplárnách a elektrárnách. Nezabývá se tedy škodami, které na životním prostředí působí přímo těžba (hluk a prach), poškozením krajiny nebo bouráním obcí. Krom toho kalkuluje pouze s uhlím z velkolomů Bílina a ČSA  (zatímco platné limity omezují rozšiřování celkem šesti těžebních lokalit).

Další studie, zpracovaná Komisí pro životní prostředí Akademie věd ČR konstatuje:

Hygienicko – epidemiologické práce a výzkumná porovnání s oblastmi nenarušeného životního prostředí v ČR, prováděné od počátku 90. let minulého století v SHP dodnes prokázaly, že znečištění ovzduší, vody a půdy v SHP spolu s narušenou sociální skladbou, vnuceným způsobem života a životosprávy, stresem a nedostatky v příležitostech k regeneraci sil vedly u obyvatel SHP nejen k výrazně zvýšené nemocnosti, vyšší úmrtnosti, ke sníženému věku dožití, zpomalenému vývoji dětí a k dalším negativním důsledkům pro tehdejší populaci postiženého území, ale propsaly se do jejich genetické výbavy a ovlivňují negativně i charakteristiky potomků postižených obyvatel do dalších generací. Povrchová těžba uhlí s jejími ohni, zápary, prašností a hlukem jsou spolu s energetikou a chemickým průmyslem na ně navazujícími dodnes hlavním zdrojem znečištění ovzduší, půdy i vod. Toto znečištění po výrazném, ale přechodném poklesu v 90. letech po odsíření elektráren a dalších velkých zdrojů znečištění ovzduší, začíná stagnovat a někde i se zvyšující se intenzitou silniční dopravy znovu růst. Hrozí nebezpečí, že pokud bude zátěž území a jeho obyvatel pokračovat, tyto charakteristiky se nejen nezlepší, ale mohou se ještě zhoršovat synergickým a kumulativním působením.[2]

Jako lékaři se proto musíme zásadně vymezit proti dalšímu devastování životního prostředí na podkladě prolomení těžebních limitů, které prosazují „uhlobaroni“ ve spolupráci s lobbisty a odbory, protože další rozšířenou těžbou a spálením uhlí bude pokračovat genocida obyvatel Ústeckého kraje a hlavně obyvatel okresu Most, kterého se těžební limity nejvíce dotýkají.

Proto Vás vyzýváme:

Zdržte se dalších zásadních vyjádření ve prospěch prolomení limitů těžby, neboť se domníváme, že Vám dosud nejsou známa objektivní fakta o fatálních dopadech na zdraví Mostečanů. Upozorňujeme Vás, že už nyní je střední doba dožití obyvatel města Mostu pod celorepublikovým průměrem.

Vyvarujte se populismu v duchu zachování pracovních míst. Máme řadu důvodů se domnívat, že těžaři nebudou nová pracovní místa vytvářet, neboť nikdo neví, jak se budou vyvíjet ceny uhlí a jak se bude modernizovat technologie těžby směrem k racionalizaci pracovních míst. Vývoj v posledních dekádách potvrzuje předpoklady o snižování počtu pracovních míst, nikoliv o navyšování.

Jednejte také s ekology, odborníky z oblasti životního prostředí a zdravotnictví, a to minimálně v duchu snahy alespoň o elementární objektivitu.

Věříme, že si uvědomíte závažnost výše popsané situace a objektivně zvážíte, jakým zájmům propůjčíte svou pověst primátora, kterou bude hodnotit historie.

Za níže podepsané lékaře Vás zdraví,

MUDr. Petr Končel, internista

[1] Viz studie Externí náklady na prolomení limitů těžby na Mostecku. Ke stažení zde: http://www.koreny.cz/news/prolomeni-limitu-tezby-by-zpusobilo-externi-naklady-1-3-bilionu/

[2] Dále viz Aktualizované stanovisko Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR k problematice tzv. „územních ekologických limitů těžby“ v Severočeské hnědouhelné pánvi (SHP), ke stažení zde: http://www.cas.cz/o_avcr/struktura/poradni_organy/komise_pro_zivotni_prostredi.html

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Pomoc zemědělcům

Dobrý den, jste pro pomoc zemědělcům kvůli nepřízni počasí? Já to narovinu nechápu. Proč se pořád zemědělci tak podporují? Netvrdím, že to mají lehké, ale kdo to má dnes snadné? A podporují se snad jiná odvětví, protože se jim nedaří? Neměli by se zemědělci na takovou situaci připravit a třeba nějak...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 355. díl. Zákony a hloupost

8:11 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 355. díl. Zákony a hloupost

Minulý týden se kdosi pokusil zavraždit slovenského premiéra. To samo o sobě je sdostatek strašná zp…