Nikola Čech: Jeremy Corbyn a vlčí smečka korporátních médií

25.07.2016 18:29 | Zprávy

Předseda britské Labour party Jeremy Corbyn opravdu nemá na růžích ustláno.

Nikola Čech: Jeremy Corbyn a vlčí smečka korporátních médií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Velké Británie

Navzdory tomu, že za necelý rok jeho vedení vzrostl počet členů Labour party na více než dvojnásobek k 530 tisícům, což je více, než mají všechny ostatní britské politické strany dohromady. Dále, že Labour vyhrála čtyři ze čtyř doplňovacích parlamentních voleb a ve třech z nich jasně zvýšila svůj náskok; že strana uspěla při volbách starostů v Londýně, Liverpoolu, Bristolu a Salfordu a celkově vyhrála i místní volby, pokračuje už tři týdny puč „vlastních“ labouristických poslanců proti Corbynovi. Především však proti členům a sympatizantům strany, kteří ho s obrovským náskokem demokraticky zvolili.

Kabinetní převrat ale zatím vůbec nevychází podle představ jeho aktérů a sponzorů: Corbyn navzdory výzvě poslanců z pozice předsedy nerezignoval, v debatě se za něj jasně postavila většina řadových členů v základních organizacích i odboroví předáci a uspěl i s možností opět se ucházet o funkci předsedy v nově vypsaných volbách, aniž by musel získat nominace rebelujících poslanců. Bilance tedy právě tak bídná, jak v komedii Císařův pekař a pekařův císař v jednu chvíli konstatuje skupina pletichářů toužících odstranit nepohodlného Matěje. „Jménem civilizace“ proto vůči Corbynovi vyrukovali s jinými prostředky.

Těmito prostředky jsou v první řadě britská korporátní média. Od samotného Corbynova zvolení proti němu unisono štvou způsobem, který nemá v novodobé britské politice obdoby. Že jde jen o nepodloženou domněnku, nebo paranoiu labouristické levice? Nikoliv, jde o velmi solidně podložené závěry studie autorů z prestižní Londýnské školy ekonomických a politických věd, kteří prozkoumali 812 článků týkajících se Corbyna v osmi největších resp. nejvlivnějších britských denících v období od září do začátku prosince 2015. Výsledky jejich studie zveřejněné 1. července jsou alarmující: 57 % všech článků a 67 % všech redakčních názorových komentářů těchto novin o Corbinovi bylo kritických nebo nepřátelských a 74 % všech článků o něm mu buď vůbec nedávalo slovo, nebo jeho vyjádření evidentně překroutilo. Co je zajímavé dodat, převážně negativně proti Corbynovi psaly i levicově liberální noviny The Guardian a Daily Mirror, byť ne v takové míře jako některé pravicové listy. Například počet článků, které Corbyna vykreslují jako nebezpečného člověka/hrozbu bylo v „levicovém“ The Guardian 17 %, v pravicovém Daily Mail 18 % a v bulvárně pravicovémThe Sun 16 %. Autoři studie došli k závěru, že v tomto případě se „z hlídacího psa [demokracie] stal útočící pes“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…