Norbert Naxera: Co se děje v Alianci národních sil

21.11.2016 11:55

Před časem jsem byl osloven aliancí národních sil, (dále jen aliance) což je jedna z organizací, která usiluje o sjednocení národních opozičních sil pro volby v roce 2017.

Norbert Naxera: Co se děje v Alianci národních sil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSNS 2005 Karel Janko

Do Aliance jsem se zapojil v souvislosti s demonstrací před Českou televizí dne 8.6. 2016, tehdy jsme ještě všichni spolupracovali. Na podzim však Aliance zahájila „sjednocování“ opozičních stran a hnutí. Toto „sjednocování“ je však vedeno velice divným způsobem.

Alianci vede Ing. Karel Janko a jeho zástupkyně je PhDr. Vladimíra Vítová. Původně měla Alliance 6 zakládajících členů, z nichž postupně Karel Janko 4 vyloučil, a to například Ing. Oldřicha Lukáše a Ing. Jana Dlouhého a Václava Prince, přitom na stránkách aliance najdete nadále uvedeného Oldřicha Lukáše a o jeho vyloučení se tam nic nepíše. Na stránkách Aliance je Lukáš stále dokonce uveden jako jeden z Triumvirátu předsedů aliance: http://www.aliancens.cz/nasi-lide

Mezi organizacemi a občanskými iniciativami, které údajně ANS podporují nebo s ní spolupracují, jsou uvedeny i organizace, které nemají s aliancí nic společného.

Karel Janko je zřejmě přesvědčen, že sjednocení národních sil se nejlépe podaří tak, že vyloučí všechny, které kteří s ním nesouhlasí, nebo kteří ho neuznávají jako vůdce, proto byly vyloučeni čtyři zakládající členové z šesti a vylučování nadále pokračuje. Já jsem byl účastníkem prvního i druhého kulatého stolu a ačkoliv jsem nebyl spokojen s velmi slabými výsledky těchto schůzí, chtěl jsem se zúčastnit i třetího. Na něj jsem byl vyslán jako zástupce Demokratické strany zelených a iniciativy Vlast. Navíc mě na druhém kulatém stole pozvala paní Vladimíra Vítová a požádala mě, abych do příštího kulatého stolu tedy do 12. listopadu zpracoval ústavní stížnost na novelu zákona o politických stranách. Tu jsem nevypracoval, protože mi paní Vítová nezaslala potřebné podklady. Na schůzi 12. listopadu v čínské restauraci v Jugoslávské ulici jsem přesto přišel, avšak hned při vstupu jsem se dozvěděl že tam nejsem pozvaný a že jsem byl z aliance vyloučen. Stejně jako já byl vyloučen i JUDr. Josef Hörl, který se účastnil obou předchozích kulatých stolů a Zdeněk Čerešňa. Když jsem se Karla Janka ptal na důvod, dozvěděl jsem se, že připravuji konkurenční projekt a že je pomlouvám. Údajné pomluvy spočívaly v tom, že jsem napsal komentář na Facebook, kde jsem kritizoval alianci národních sil za to, že 17. listopadu pořádá vlastní demonstraci místo toho, aby se přidali k jiné demonstraci, a tím jen zbytečně tříští síly. To že já připravuji konkurenční projekt je pravda, jsem jedním z organizátorů iniciativy Vlast- sjednocení národně orientovaných lidí, stran a hnutí, a jsem v přípravném výboru politického hnutí Czexit. Zajímavé je že Karel Janko tvrdil po telefonu Jiřímu Andrlemu, předsedovi Demokratické strany zelených, že chce spolupracovat s DSZ i s Vlastí, že jenom nechce spolupracovat se mnou osobně. Nevysvětlil, ale proč vyloučil také Hörla a Čerešňu, se kterými nikdy žádné spory neměl a jejich jediné „provinění“ bylo to, že jsou v přípravném výboru hnutí Czexit, což je konkurence pro alianci.

Je pozoruhodné, že Karel Janko a Vladimíra Vítová pohlížejí na tyto iniciativy jako na konkurenci, měli by naopak být rádi, že se o sjednocení snaží více lidí. Z tohoto důvodu jsem já spolupracoval s aliancí, i přes mnoho výhrad, které jsem vůči ní měl, protože mi opravdu jde o sjednocení a ne o to kdo to organizuje a kdo bude stát v čele. Karlu Jankovi a Vladimíře Vítové však zjevně jde pouze o to, aby v čele stáli oni, i když to popírají. Proto také kritizují Vlast i další podobnou iniciativu Velká Dohoda a obviňují je, že od nich kopírují. Ve skutečnosti to bylo právě naopak, aliance národních sil vydala prohlášení o sjednocení dne 14. března 2016 a jejich první schůzka za účelem sjednocení opozičních stran byla teprve v září (již předtím aliance organizovala demonstraci před ČT na Pankráci, což byla záslužná činnost, ale se sjednocením opozice to příliš nesouvisí). Naproti tomu vlast zahájila svou činnost již počátkem roku 2016 a Velká dohoda o trochu později, avšak jako první zahájila veřejné schůze, první z nich byl Československý národní sněm na jaře v Brně, tedy několik měsíců před prvním „kulatým stolem“ aliance národních sil. Není tedy pravda, že by tyto iniciativy od aliance něco kopírovaly, spíše naopak. Důležité však není to, kdo s nápadem přišel první, ale kdo má kdo je schopen a ochoten ho realizovat. To aliance rozhodně nebude, neboť řada lidí již byla vyloučena a další odešli sami, neboť viděli, že to nemá žádný smysl.

Protože fanklub Karla Janka se neustále zmenšuje, musí si příznivce a spolupracující organizace vymýšlet. Na stránkách aliance najdeme řadu nesmyslů, například na třetím kulatém stolu dne 12. listopadu je uvedeno, že se zúčastnil předseda Národně demokratické strany. Předseda Národně demokratické strany byl Jan Valenta, který bohužel loni za záhadných okolností zemřel, a proto se účastnit nemohl. Místopředseda strany Zdeněk Čerešňa přijít chtěl, ale byl vyloučen. Zajímalo by mě tedy, kdo tam mohl být za NDS a vydávat se za předsedu. Podle mě tam nebyl nikdo. To je jen malá ukázka, jak aliance národních sil funguje.

Tento text jsem nesepsal proto, že bych si chtěl vyřizovat osobní účty s Karlem Jankem nebo Vladimírou Vítovou, oba mi mohou být ukradení. Důvodem je, že v alianci je stále několik organizací, jejichž vedení to na rozdíl od vedení aliance myslí upřímně. Chtěl bych je proto vyzvat, aby z Aliance vystoupili a přidali se k iniciativě Vlast, neboť zůstat v Alianci je ztráta času, energie a peněz, které by se daly věnovat na smysluplnější činnost.

S pozdravem

JUDr. Bc. Norbert Naxera, právník, občanský aktivista - příznivec DSZ, člen přípravného výboru iniciativy Vlast - hnutí Czexit

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…