Oleg Gubin: Andrej Babiš by se v příštích volbách mohl stát trojským koněm pravice

02.12.2011 20:02

Bojem proti korupci se zaklíná kdekdo. Politici, nesčetné nezávislé iniciativy a hnutí, odbory, veřejná správa. Premiér Nečas si libuje, jakou účinnou strategii v protikorupčním boji vláda zvolila, a země se zatím v mezinárodních žebříčcích hodnocení korupčního prostředí propadá stále hlouběji. Hůře než Česko si v hodnocení korupce stojí země jako komunistická severní Korea nebo Barma. Máme tedy ještě rezervy...

Oleg Gubin: Andrej Babiš by se v příštích volbách mohl stát trojským koněm pravice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Na Nečasovu vládu se přitom valí jeden korupční skandál za druhým. Od Drobilovy aféry na Ministerstvu životního prostředí přes Vondrovo PromoPro, uplácení či půjčky supergurua Bárty a podivuhodné financování Věcí veřejných prostřednictvím Michala Babáka, přiznání ke korupčnímu chování Jeho knížecí Jasnosti až k nejnovějšímu průšvihu s přehlédnutím špinavých 12 miliard ve Švýcarsku a s elektronickými zdravotními knížkami IZIP. Nikdo je nechce, a přesto za ně Všeobecná zdravotní pojišťovna z peněz daňových poplatníků uhradila téměř dvě miliardy.

Závěr: Občan - volič by si měl před každými dalšími volbami připomenout, jak mu Petr Nečas loni na podzim v předvolební kampani sliboval, že nebude tolerovat korupci ve vládě ani v ODS. Lhal, vědomě lhal!

Je to měsíc nebo o něco víc, co úspěšný majitel společnosti Agrofert Andrej Babiš vystoupil se svojí výzvou ANO 2011. Výzva znamená zkratku Asociace Nespokojených Občanů. Je zaměřena do budoucnosti a zejména proti korupci.

Za první republiky jsme patřili mezi nejvyspělejší průmyslové země světa, praví se ve výzvě.  Český národ má pořád obrovský potenciál. Žije tady spousta šikovných a podnikavých lidí, čeští manažeři se uplatnili při řízení globálních firem. Naše země může mít zase přebytkový státní rozpočet. A naše děti pak budou moci žít ve společnosti, která bude svojí úrovní podobná Švédsku nebo Švýcarsku. Je to možné, pokud se sjednotíme a budeme mít společný cíl.

Sympatické, že? Andrej Babiš se svými názory vystoupil i v České televizi v nejsledovanějším publicistickém pořadu, své názory šíří také v sérii vystoupení na českých a moravských vysokých školách. Babiš se netají myšlenkou přetvořit svoje hnutí v politickou stranu a zúčastnit se s ní sněmovních voleb v roce 2014. Má to podle Babiše jednu podmínku: nejpozději do dvou let „zaplnit Václavské náměstí" a představit na něm konkrétní vizi budoucnosti České republiky a konkrétní osobnosti, které tento stát změní ve prospěch nás všech.

Přes tato vzletná slova ve mně hlodá červíček nedůvěry. Nikoli k Andreji Babišovi. Věřím, že svá slova myslí poctivě a čestně. Ale varuje mě zkušenost s Věcmi veřejnými a také nejednou ověřená pravda, že dobrými úmysly je dlážděna cesta do pekel.

Zmíněný červíček nedůvěry zahlodal po přečtení tohoto odstavce Babišovy výzvy:

A politici se mezitím hádají. Ve vládní koalici mezi sebou, Nečas s Kalouskem, Bárta se všemi. Sobotka se pře se spolustraníkem Haškem a Zeman s Paroubkem usilují o vstup svých stran do parlamentu s jedinou motivací: pomstít se ČSSD. Paní Bobošíková s Machem a Bátorou připravují další politickou kariéru pana prezidenta a lobbisté si mnou ruce. Jednání tripartity jsou bez konkrétních závěrů, demonstrace odborářů politici neberou vážně, a tak nepřinášejí žádné výsledky. A pan prezident Klaus nad tím spokojeně trůní a říká, že korupce je u nás stejná jako ve státech kolem nás, a žádá tvrdá data.

Připouštím, že na některé dílčí problémy má Bohuslav Sobotka odlišný názor než Michal Hašek, ale v zásadních věcech táhnou za jeden provaz. Onou zásadní věcí je svržení Nečasovy vlády ve prospěch "dolních deseti milionů". Pokud jde o motivace Miloše Zemana a Jiřího Paroubka, jejich stranám přejí vstup do Poslanecké sněmovny. Tam vytvoří silný levicový blok spolu s komunisty.

Miloši Zemanovi přeji úspěch v přímé prezidentské volbě - pokud se na ní parlamentní strany konečně shodnou. Pak už by ani nemusel zastávat post čestného předsedy Strany práv občanů. Tato strana by tiše splynula se sociální demokracií. Souběžná existence dvou stran s téměř totožným programem je přece vyloženým anachronismem, a navíc se i prodraží.

Vracím se k Andreji Babišovi. Je dobré, že jeho hlas dostatečně hlasitě upozornil na korupční praktiky a na jejich řádové navyšování. Ale pokud by měl vstoupit na politické kolbiště, mohl by se - možná i nevědomky - stát trojským koněm pravice. Levicový (ale i pravicový) volič raději zvolí kandidátku zavedené politické strany. Takto ví, co může očekávat.

Vyšlo na serveru Vaše věc. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Já na bráchu, brácha na mě...

13:15 Jiří Paroubek: Já na bráchu, brácha na mě...

Pamatuji se na starou českou veselohru Klapzubova jedenáctka, v níž herec Jaroslav Marvan svým osobi…