Ombudsman: Stavební úřad v Ústí n. L. i krajský úřad tolerují nezákonné jednání

15.07.2013 13:06

Stavební úřad Magistrátu města Ústí nad Labem i jeho odvolací instance krajský úřad jsou dlouhodobě nečinné a vědomě tak tolerují existenci černých staveb.

Ombudsman: Stavební úřad v Ústí n. L. i krajský úřad tolerují nezákonné jednání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ombudsman Pavel Varvařovský

Soubor hospodářských objektů v Němčí u Malečova vznikl bez stavebního povolení již na počátku 90. let a správní úřady dosud nesplnily své zákonné povinnosti, nerozhodly žádným způsobem o černých stavbách a neuložily ani pokuty.  

Stavební úřad Ústí nad Labem se stavbami začal zabývat v roce 2000, ale za dobu téměř deseti let nebyl schopen vydat pravomocné rozhodnutí ve věci. V roce 2010 proto převzal řízení o odstranění části staveb Krajský úřad Ústeckého kraje, ale ani ten dosud rozhodnutí nevydal, přestože ho k tomu vyzvalo i Ministerstvo pro místní rozvoj a je na něj rovněž podána žaloba pro nečinnost. Stavební úřad Ústí nad Labem se navíc přestal o nepovolené stavby zajímat od okamžiku, kdy se krajský úřad ujal jednoho konkrétního správního řízení (nepřevzal veškerou působnost stavebního úřadu) s odůvodněním, že tuto záležitost řeší krajský úřad.

Výhrady zástupce veřejného ochránce práv, že krajský úřad vede řízení o odstranění pouze části staveb, nikoli všech, a že tedy trvá povinnost zabývat se ostatními nelegálně postavenými objekty, stavební úřad odmítá. Stejně tak nerespektuje zákonnou povinnost provádět kontrolní prohlídky nepovolených staveb a dohlížet na to, že nejsou užívány, případně za nepovolené užívání ukládat sankce. Stavebník tak už dvacet let profituje z nezákonného jednání, aniž by mu úřady uložily jedinou pokutu za porušování stavebního zákona.


Podle zástupce veřejného ochránce práv jde o bezprecedentní liknavost úřadů vůči nezákonnému jednání vlastníka nepovolených staveb. Občanům, kteří zákony dodržují, tak dávají státní orgány jasný signál, že se nezákonnost vyplácí a je beztrestná. Vzhledem k tomu, že se nepodařilo zjednat nápravu ani prostřednictvím nadřízeného orgánu a jak stavební úřad, tak krajský úřad na další výzvy zástupce veřejného ochránce práv nereagují, rozhodl se zástupce ombudsmana využít svého zákonného oprávnění a informovat o popsaném škodlivém stavu veřejnost.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…