Ondřej Konrád: Připomínky padlých nejsou zbytečné

11.07.2014 7:25

Těžko říci, zda si Pražané o čtvrtečním poledni uvědomili, že spuštěné sirény nezní tentokrát při pravidelné měsíční revizi funkčnosti poplachového alarmu, který se totiž odbývá rovněž přesně ve dvanáct hodin, nýbrž na památku čtyř usmrcených vojáků z afghánské mise.

Ondřej Konrád: Připomínky padlých nejsou zbytečné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na letiště Praha-Kbely přiletěl vojenský speciál s ostatky čtyř českých vojáků, kteří v úterý zahynuli v Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka
reklama

Jejichž ostatky zanedlouho po té přivezl armádní speciál na kbelské letiště. Kdo o spuštění sirén nevěděl dopředu z médií, zřejmě si je uctěním padlých nespojil. Zato kdyby v celém městě byly slyšet v nevelikonočním čase několik minut zvony veškerých pražských kostelů, bylo by to podstatně výraznější. A jistě i důstojnější.  

Jinak se ovšem k největší jednorázové ztrátě životů bojovníků v historii samostatné České republiky postavili ústavní činitelé odpovídajícím způsobem, stejně jako drtivá část veřejnosti. A i obvyklí kritikové Miloše Zemana museli ocenit, ocenili, že prezident hovořil krátce po zprávě o tragédii u Bagrámu o tom, že nešlo o zbytečné oběti, neboť Afghánistán je základnou teroristů útočících na celý civilizovaný svět a je třeba jim v tom bránit. A připomněl extremistický úder v Bombaji, ačkoliv indičtí vojáci nebyli v Afghánistánu nasazeni.   

Zřejmě se zanedlouho objeví návrhy k trvalé připomínce zákeřně zabitých vojáků formou pamětní desky nebo pomníčku a můžeme jen doufat, že podobných pietních míst nebude v budoucnosti na našem území přibývat. Ale i s tím je bohužel nutno počítat.  

Mise, jejímiž příslušníky čtveřice byla, zanedlouho skončí. Ale vznikne nová a opět bude mezinárodní společenství počítat s českým podílem na ní. Nebude už v nebezpečných oblastech Afghánistánu přímo operovat, ale připravovat pro to tamní jednotky. I tak se příslušníci této mise mohou stát terčem útoků, ať sebevražedných, nebo palebných či raketových.  

Přesto je pro bezpečnost světa, jemuž český prezident říká „civilizovaný“ (a tomuto sice poněkud nekorektnímu termínu lze snadno porozumět), důležité, aby takové mise existovaly. I s rizikem ztrát. Bez nich by ale zanedlouho mohly na území Evropy a dalších kontinentů přijít ztráty podstatně vyšší. Vojáci přece jen primárně nebojují s cílem vítězit a dobývat, ale také chrání nevinné civilisty.  

Když je řeč o památníku, pak připomeňme, že se u nás v minulých dnech živě diskutovalo nad pomníkem českým letcům v britské RAF za druhé světové války, odhaleným na pražském Klárově. Za čtvrt století po té, co se o našich příslušnících RAF konečně mohlo začít veřejně hovořit, taková trvalá připomínka hrdinům nevznikla (na náměstí Svobody v Bubenči sice stojí, výtvarně vydařený památník, ale je věnován všem našim letcům, tedy nikoli výhradně těm v britských uniformách).  

Okřídleného lva na Klárově iniciovala a financovala britská strana, vybrala i autora sochy. Pražští památkáři mají ovšem výhrady jak k umělecké úrovni skulptury, tak k jejímu umístění, a je možné, že pomník bude nakonec přemístěn. Kdo jej viděl, asi uzná, že nejde o dílo právě zdařilé. Ale větší ostudu nám dělá prostý fakt, že jsme sami heroické letce, kteří významně přispěli k defakto zničení nacistického letectva, doposud opomíjeli. 

Stěhovat lva by bylo za těchto okolností horší, než si na něj zvyknout. Ostatně četné mohyly na náměstích či v parcích českých obcí na paměť padlých v obou světových válkách také nejsou bůhvíjakými díly. Ale svůj účel už dávno plní a nikoho nenapadne je z pouze estetických důvodů přemisťovat. Lidé kolem nich chodí automaticky a většinou je ani nevnímají. Ale každý ví, proč tam jsou.  

Bez ohledu na to, zda se tento týden padlým českým vojákům dostane také nějaké trvalé připomínky, je zpochybňování jejich úmrtí ve službě na tak horké půdě - a to bohužel už zaznělo - ukázkou cynické necitlivosti a ignorance. Snad jde jen o jednotlivé výkřiky.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rozhlas.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Růžena Chrasteková: Slouhové zase nahnáni do práce

21:17 Růžena Chrasteková: Slouhové zase nahnáni do práce

Musí si přec už konečně opět nějak zasloužit své jidášské groše. Páníčky, co je platí, už nebaví zř…