Ondřej Kosina: Co bude s Islandem po volbách?

30.10.2016 20:31

Předčasné volby na Islandu lze hodnotit jako politické zemětřesení, avšak zdaleka ne tak silné, jak se očekávalo. Průzkumy preferencí nadhodnotily zisky Pirátů a podhodnotily vládní Stranu nezávislosti, která přesvědčivě zvítězila. Nicméně sestavení stabilní vládní koalice může být obtížné. Volební účast těsně překročila 50 %.

Ondřej Kosina: Co bude s Islandem po volbách?
Foto: pixabay.com
Popisek: Vlajka Islandu

Liberálně-konzervativní a euroskeptická Strana nezávislosti získala 29 % hlasů a 21 křesel, což je o 8 % více, než předpovídaly průzkumy. Tato tradiční strana si tak oproti minulým volbám ještě o 2 mandáty polepšila. Nebude však možné pokračovat v dosavadní pravicové koalici s Progresivní stranou, která v důsledku skandálu premiéra v kauze Panama Papers je hlavním poraženým těchto voleb. Přesto získala více, než se očekávalo – 11,5 % a 8 poslanců – ačkoliv průzkumy počítaly s jednociferným výsledkem. Progresivisté ztratili 11 křesel a skončili čtvrtí. S 29 mandáty tak nelze pokračovat ve vládnutí, protože k nadpoloviční majoritě je třeba 32 hlasů v 63členném Althingu.

Druhé místo neobsadili favorizovaní Piráti, ale euroskeptická Zelená levice, která si s 15,9 % hlasů a 10 křesly polepšila o 3 poslance. Na rozdíl od české centristické a eurofilní Strany zelených se jedná o autentickou moderní levici hlásící se k myšlenkám demokratického socialismu. Piráti jistě patří k vítězům těchto voleb, protože zaznamenali největší nárůst voličů ze všech stran, ale reálný výsledek zhruba o 4 % zaostává za očekáváním. 14,5 % a 10 křesel znamená polepšení o 7 mandátů a posun z nejmenší parlamentní frakce na třetí největší. Piráti již předem avizovali, že nepůjdou do vlády s tradičními pravicovými stranami, ale nebrání se spolupráci se všemi ostatními.

Bodovalo i nové liberální proevropské uskupení Obroda, které skončilo páté s 10,5 % a 7 mandáty. Do Althingu pronikla ještě centristická proevropská Jasná budoucnost (7,2 % a 4 křesla), která však o 2 poslance přišla. Mezi poražené bezesporu patří i Sociálně demokratická aliance, která ztratila 6 křesel a sotva překonala pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu.

Strana nezávislosti po debaklu euroskeptické Progresivní strany fakticky ztratila koaliční potenciál, protože všechna ostatní uskupení jsou buď proevropská, nebo levicová. I přes jasné vítězství tak může skončit v opozici. Dohodnou-li se ostatní strany, bude se jednat o nepříliš stabilní pětičlennou alianci od středu doleva disponující 34 hlasy z 63. Řešením je i menšinová vláda s tichou podporou některé ze stran. Jazýčkem na vahách bude Obroda, na níž závisí, ke kterému ze dvou bloků se přikloní. V každém případě, dostanou-li se do vlády Piráti, bude se jednat o světové prvenství.

Celkový přehled:

Strana

Volby 2013

Mandáty

Volby 2016

Mandáty

Změny

Strana nezávislosti

26,7 %

19

29,0 %

21

+2

Progresivní strana

24,4 %

19

11,5 %

8

-11

Sociálně demokratická aliance

12,9 %

9

5,7 %

3

-6

Zelená levice

10,9 %

7

15,9 %

10

+3

Jasná budoucnost

8,3 %

6

7,2 %

4

-2

Piráti

5,1 %

3

14,5 %

10

+7

Obroda

---

---

7,2 %

7

+7

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Mafiozní manipulace před volbami do EP pokračují

15:57 Jiří Paroubek: Mafiozní manipulace před volbami do EP pokračují

Zdá se, že mainstreamové agentury pro výzkum veřejného mínění tvoří nerozbornou jednotu.