Ondřej Preuss: Protikuřácký zákon může zhoršit podmínky bydlení v sousedství restaurací. Takto můžete zakročit

31.05.2017 11:16

Takzvaný protikuřácký zákon omezující kouření tabáku i elektronických cigaret na mnoha místech, včetně vnitřních prostor restauračních zařízení, vstupuje v účinnost 31. května 2017.

Ondřej Preuss: Protikuřácký zákon může zhoršit podmínky bydlení v sousedství restaurací.  Takto můžete zakročit
Foto: Archiv O. P.
Popisek: Ondřej Preuss
reklama
Kuřáci se logicky přesunou před podniky, což nevyhnutelně způsobí problémy lidem bydlícím v okolních domech. Podle ankety, která k tématu proběhla na sousedské sociální síti Sousedé.cz, se negativních dopadů na podmínky bydlení obává pětina dotázaných.

Zeptali jsme se proto právníka, jak mohou v případě nárůstu hluku, nepořádku a kouře stoupajícího do oken obyvatelé přilehlých domů zakročit.

Advokát Ondřej Preuss odpovídá:

Majitel domu nebo společenství vlastníků (SVJ), ve kterém je podnik v nájmu, může zakročit proti provozovateli neprodloužením smlouvy, případně jejím vypovězením, pokud to smlouva umožňuje. Pokud však prostor patří majiteli podniku nebo mu ho pronajímá někdo třetí, nezbývá než se pokusit o domluvu.

Z právního hlediska provozovatel za excesy svých klientů přímo neodpovídá. Inspirace k řešení takové situace najdete například na sousedské sociální síti Sousedé.cz, kde své zkušenosti sdílí přímo obyvatelé domů.

Pokud se nepodaří domluva „po dobrém“, nabízí se ještě možnost zavolat na problémové hosty policii, podat podnět k přestupkovému řízení a v krajním případě podat žalobu na konkrétní osoby a za určitých podmínek i na majitele podniku.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Fencl: Autentický Roman Prymula

20:44 Ivo Fencl: Autentický Roman Prymula

Roztrháte mě na kousky, přisoudím-li teď Romanu Prymulovi autenticitu, a to autenticitu takřka perma…