Otevřený dopis: Podpora normálního porodu by měla být při poskytování porodní péče standardem

03.10.2017 20:06

Otevřený dopis Fakultní nemocnici Plzeň, ministru zdravotnictví a profesním organizacím

Otevřený dopis: Podpora normálního porodu by měla být při poskytování porodní péče standardem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Matka s novorozencem

Vážený pane přednosto, vážené dámy a vážení pánové,

komerční televize Nova vysílá v těchto týdnech dokumentární reality show Malé lásky, která umožňuje divákům nahlédnout do porodního sálu plzeňské fakultní nemocnice. Jsme znepokojeni přístupem zdravotnického personálu k procesu porodu. Dokumentární reality show Malé lásky prezentuje medicínsky vedené porody s intervencemi, přičemž většina všech porodů má potenciál proběhnout bez jakýchkoliv zásahů.

Tento dopis směřujeme přednostovi gynekologicko-porodnické kliniky FN Plzeň, Ministru zdravotnictví České republiky, České gynekologické a porodnické společnosti, České lékařské komoře, Unii porodních asistentek, České komoře porodních asistentek a České společnosti porodních asistentek.

Na poradny organizací podepsaných pod tímto otevřeným dopisem se obrací stále více žen, které si přejí porodit normálně. Světová zdravotnická organizace (WHO), jejímž členem je i Česká republika, definuje normální porod jako samovolně započatý, s nízkým rizikem na počátku porodu, které přetrvává i během celého porodu a narození dítěte, kdy se dítě narodí spontánně v pozici hlavou napřed v období mezi ukončeným 37. a 42. týdnem těhotenství a po porodu jsou matka i dítě v dobrém stavu. WHO dále zdůrazňuje, že k narušení přirozeného procesu porodu by měl vždy existovat závažný důvod.

Nejmodernějším způsobem péče je Evidence based practice (EBP), která vyhovuje právu a autonomii ženy, hledá cesty v souladu s aktuálním poznáním a chrání zdravotníka před odpovědností rozhodování, neboť je důraz kladen na informovanou a svobodnou volbu porodní péče.

Podpora normálního porodu by měla být při poskytování porodní péče standardem a medicínské vedení porodu by mělo nastupovat až ze závažných důvodů nebo na přání ženy.

Ztráta autonomie, autoritativní přístup a nadbytečná bolest při medicínsky vedeném porodu je pro mnohé ženy natolik traumatizující, že ztratí odvahu přivést na svět další dítě. V posledních letech navíc přibývá žen, které se v případě, že se jim nedaří nalézt vhodnou porodnici s respektující a důstojnou péčí, rozhodnou přivést na svět své dítě v domácím prostředí bez zajištěné odborné zdravotní péče. Tato péče je pro tyto ženy těžce dostupná, drahá a v médiích podhodnocovaná, což s sebou může nést značná rizika.

Na porodní přání žen, které se na nás obracejí, by měli poskytovatelé zdravotních služeb brát zřetel. Tato přání jsou přínosná a realizovatelná a týkají se zejména laskavé péče porodních asistentek, které o ženu a její dítě pečují celé těhotenství, při porodu a v šestinedělí. Na rozdíl od toho, co můžeme vidět v pořadu TV Nova Malé lásky, chtějí tyto ženy rodit

  • s respektem k porodnímu procesu– bez škodlivých rutinních zásahů a vyrušování zbytečnou administrativou,
  • s lidskou důstojností – bez familiérní manipulace,
  • s informovaným souhlasem v případě medikace a intervencí,
  • s podporou volného pohybu pro úlevu od bolesti a hladký průběh porodu,
  • s případným využitím přenosného nebo bezdrátového kardiotokografu,
  • bez řízeného dýchání a tlačení,
  • s podporou svobodné volby polohy při porodu pro minimalizaci porodních poranění,
  • s dotepáním pupečníku a
  • s nepřetržitým kontaktem matky a dítěte.

Vyzýváme všechny zúčastněné k výraznému zvýšení podpory normálního porodu, k zajištění takových podmínek, při kterých mají ženy možnost porodit normálně podle svých přání, což může vést ke snížení míry traumatizace žen i jejich dětí a počtu odborně nezajištěných porodů doma z důvodu nespokojenosti s porodní péčí v porodnici.

Abychom mohli ženám zprostředkovat celistvé informace, žádáme představitele profesních organizací a zástupce státu o informace, ve kterých českých porodnicích mohou ženy porodit normálně s informovanou a svobodnou volbou porodní péče.

S pozdravem,

Ivana Antalová, Česká ženská lobby
Petra Sovová, Hnutí za aktivní mateřství
Zuzana Štromerová, Porodní dům U Čápa
Vlasta Jirásková, Česká asociace dul
Miloslava Kramná, APERIO - Společnost pro zdravé rodičovství
Zora Javorská, Nesehnutí

Otevřený dopis můžete podepsat ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Přirozená imunita není na prodej!

21:37 Petice: Přirozená imunita není na prodej!

Už druhý rok běží epidemie Covidu-19 a prozatím se ukazují zásadní dvě charakteristiky. Přírodě člov…