Pavel Foltán: ČT hrátky o poplatky? Politikum čaj rum bum!

23.01.2025 8:55 | Glosa

Hrátky s ČerTem? A o poplatky? A všechno jinak? A všechno špatně? Inu evidentně je to kocourkovská tragikomedie. A skoro jako by sem tam z oka vypadla předloze některých scének a idealizovaných obrázků z té roztomile satirické pohádky z oněch dávných dob, kdy ještě ta tehdejší Československá televize kvalitně hrála „za málo peněz hodně muziky“.

Pavel Foltán: ČT hrátky o poplatky? Politikum čaj rum bum!
Foto: archiv
Popisek: Pavel Foltán

Vládní 5-1 koalice spáchala tu svou „velkou mediální novelu“ (vox populi jí dal krycí jméno „VeMeNo“) a ta se teď má znovu projednat v rámci programu aktuální schůze Poslanecké sněmovny (a možná k tomu i dojde – a možná to bude další díl téhle pro voliče už velmi trapné telenovely ve stylu nechutně nastavované kaše). Uvidíme, jak to experti z vládní koalice vysvětlí a zdůvodní. A jaké argumenty proti tomu budou mít opoziční poslanci. Zatím se koalice topí v nesmyslech. A opozice oponuje ve stylu popěvku „čaj pigi čaj pigi je silnější než twiggy“. Čili nic v rytmu doby „pro lidi a vlast“.

Takže ten koaliční návrh vypadá asi jako masopustní dupák na tenkém ledě. Jen tak velmi stručně pro příklad – jak to je (apoliticky) de facto, de iure, i ad bono mores = ve skutečnosti, podle práva, i podle dobrých mravů (což jsou základní podmínky):    

Zvýšit poplatky ve prospěch ČT kvůli možnosti příjmu TV vysílání na internetu nelze. Internet nebyl nastaven coby základní platforma vysílání a příjmu ČT programů. Jde totiž o televizní vysílání programů ČT coby televize veřejné služby (ze zákona) a ČT má v rámci toho vysílání plnit veřejnou službu veřejnosti, a to prostřednictvím vysílání cestou DVB-T2 čili digitálně terestricky = nikoli prostřednictvím internetu (tedy cestou IPTV – což je úplně jiný protokol). Navíc to vysílání těch programů ČT (ze zákona) ta veřejnost musí mít možnost přijímat do svých TV přijímačů (tj. „klasických“ televizí), a to zcela zdarma, protože ta veřejnost si za veřejnou službu tuhle ČT už platí, a to v rámci toho stávajícího poplatku za TV vysílání ČT a jejích programů. ČT ze zákona musí pro veřejnost vysílat (a plnit svou veřejnou službu) cestou DVB-T2 bez ohledu na existenci možností přenosu jiných technologií, včetně internetu, apod. Zásadní je zde fyzikálně technický fakt, že internet není primární platforma pro přímý přenos DVB-T2 signálu vysílání ČT ani analogového (terestrického) signálu audio vysílání programů Českého rozhlasu. Pokud totiž někdo může přijímat a přijímá (sleduje / poslouchá) programy ČT nebo ČrO cestou IT technologií do TV přijímačů, pak jde zpravidla o tzv. IPTV – čili televize po internetovém protokolu. Jsou tu z dřívějška i další protokoly, ponejvíce zde např. satelitní vysílání, apod. Jenže – a pozor na to – v těchto případech tu pak už nejde o ten primární přenos vysílání ČT coby média veřejné služby cestou DVB-T2 a tedy terestricky (resp. digitálně-terestricky), což je obligatorně nutný základ, který ČT musí veřejnosti zajistit a stát za to lidem ručí. A nelze lidi z pozice silnějšího subjektu nutit, aby používali další cestu (např. IPTV protokol, aj., včetně infrastruktury) a připláceli si za to. Lidi i zde musí mít možnost svobodné volby = svobodně si vybrat, co jim vyhovuje. Mají na to právo a stát je tu povinně (ze své podstaty) garantem toho práva, i jeho realizace. A v případě toho primárního signálu DVB-T2 to musí být pro lidi zcela zdarma. Proč? Inu, třebas už i jen proto, že ty kmitočty, (co ČT k vysílání svých programů cestou DVB-T2 používá) jsou národním bohatstvím ČR, neboli jsou v právním režimu res communis omnium = věc společná všem. Ale těch relevantních důvodů je tu ještě víc. Včetně toho, že stát (ani kvůli ČT příjmu – ani z jiných důvodů) nesmí nikoho nutit, aby si platil a používal internetové připojení, aby měl modem, počítač, i další zařízení, vč. např. tzv. „chytré“ televize (krycí jméno „smart TV“) a další technické „vymoženosti“. Jsou lidé, co tohle všechno a to další používat nechtějí – a nikdo je nesmí nutit, aby to používat museli. Tedy alespoň v tom skutečně demokratickém a právním státě je k tomu nikdo nutit nesmí (ani stát a jeho instituce – např. vláda, ministerstvo, část politiků, a další). 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Spravedlnost pro manžele Zadehovy

12:46 Zdeněk Jemelík: Spravedlnost pro manžele Zadehovy

Internetový portál Česká justice mě dne 28.dubna 2025 potěšil článkem „Nejvyšší soud: V kauze Zadeh …