Pavel Foltán: Právní vědomí versus právní bezvědomí

11.01.2026 11:37 | Komentář
autor: .

Vox populi už dávno ví a (zejména v uplynulé čtyřletce hrůzovlády fialové koalice) čím dál víc varuje před nebezpečím pandemie metastáz rakoviny zdravého rozumu i v důsledku hrozby degradace právního vědomí lidu a národa až do stavu právního bezvědomí vlivem hybridní agrese i ze strany mééédyja mejnstrýmu, jeho struktur, pohunků, obětí, atd., což je fatální nebezpečí (vedle cenzury, informační selekce, ohrožení svobody slova, projevu, přístupu k informacím, apod.). Pro příklad aktuálně z vox populi.

Pavel Foltán: Právní vědomí versus právní bezvědomí
Foto: archiv P. Foltán
Popisek: Pavel Foltán, písničkář, mediální právník, analytik, bývalý univerzitní pedagog

Kde kdo (včetně novinářů, politologů, politiků, aj. „expertů“ na právo – teď zejména ústavní) tady už pár měsíců mlží a oblbuje žonglováním s pojmy kompetenční žaloba, ústavní žaloba, etc. – ze stádia přirozené blbosti až do stavu toho právního bezvědomí. A dokonce už jaxi zfialověli někteří právníci v rámci souručenství – sic!

Tak pro pořádek (a snad už jednou provždy): Hradní posádka (ve své „svaté válce“ proti všem normálním lidem a zbytku právního státu v zemi krále Miroslava) se tu snaží podsouvat tzv. „kompetenční žalobu“. Jenže právě tenhle typ žaloby v daném případě nelze použít. Ani omylem. Takže tu kompetenční žalobu v daném případě (podání na Ústavní soud) by soudce zpravodaj musel ihned odmítnout ještě před zahájením řízení, které by řádně zahájit nešlo (už jen proto, že ÚS v tomto případě není příslušný rozhodovat).

Podobně nelze použít ani podobně podsouvanou tzv. „ústavní žalobu“ – ta by jistě musela dopadnout podobně. Totiž tento typ žaloby může iniciovat Senát za jistých podmínek (taxativně stanovených) a nynější Senát by to asi neudělal – byť by možná i mohl vědět jak, ale … Nota bene, když drahnou dobu vedení tohoto Senátu radil dr. Kysela (podle některých prý ústavní právník – zatímco dr. Kysela, co „ústavně“ radil i té hradní posádce, ústavním právníkem není a podle veřejných zdrojů učí sociologii na Právnické fakultě v Praze).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Odvážné fotografie a nezávislé osobnosti

15:22 Petr Hampl: Odvážné fotografie a nezávislé osobnosti

Denní glosy Petra Hampla.