Pavel Kopecký: 10 bodů (k) sjezdu

20. 2. 2018 19:51

Z nedělního mimořádného sjezdu sociální demokracie v Hradci Králové mám mnoho postřehů. Budu se jim věnovat v příštích dnech, takže prozatím jen desatero odlehčených poznámek:

Pavel Kopecký: 10 bodů (k) sjezdu
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto
reklama

1. Až do únorového sjezdu (nejprve se dokonce hovořilo o dubnovém termínu), jímž vedení ČSSD reagovalo na říjnové volby, přicházeli řadovým straníkům jedině Chovancovy výzvy k nekritizování vůdců. Zatímco dotyčný objížděl kraje a házel vše na Sobotku. Později se začaly přidávat dopisy kandidátů na předsedu. Případně pozvánka na ekologickou procházku „za mývaly" pod vedením Vladimíra Špidly.

2. Miloš Zeman si svůj triumf musel vychutnat. Úspěšný politik se setkal se „svou" neúspěšnou stranou. Tam, kde jí zakládal, tam ji našel ve stejném marasmu. Tam, kde porazil Jiřího Paroubka, jemuž se stále ne a nedaří stát se podruhé zachráncem partaje.

3. Zajímavé je, že i samotný vzhled sjezdu byl krapet retro.

4. Jakákoliv podobnost s vývojem a problémy ODS je čistě náhodná.

5. Bohuslav Sobotka je čelní hrobař ČSSD, jeho šéfporadce Špidla vlastně hned dvojnásobný.

6. Bohuslav Sobotka je nejenom politicky neschopný, nýbrž i zbabělec, který se neodvážil přijet skládat účty z „díla".

7. Milan Štěch, jenž dlouhodobě odmítal byť jen diskutovat o Sobotkových vůdcovských nedostatcích, systematicky vystupuje proti Zemanovi s Babišem. Ti ho opakovaně ponížili, nicméně předseda senátu zdůrazňuje, že není mstivý člověk.

8. Pozoruhodný projev měl slovenský premiér Robert Fico. Už jednou, před několika lety, se po jiném Ficově výtečném hradeckém projevu neslo vzduchem davové mínění: „Tohle kdybychom měli doma!"

9. Dlouhodobě systematicky zanedbávané partajní problémy všeho druhu způsobily, že je symbolické, když v místě 40. sjezdu ČSSD, naší nejstarší strany, býval second hand.

10. A ještě jedna svým způsobem symbolická okolnost. Před vchodem si jistý bezdomovec novinářům pochvaloval sociální demokracii. Potom jejich kolegu Štěpána Kotrbu požádal o drobné. V „odpověď" ho dotyčný levicový aktivista a sympatizant sociální demokracie, jenž nevynechá jedinou její akci, kde s gustem řečnívá, postříkal pepřovým sprejem. Nejspíš pojednou, po mnoha ostrých kritikách, souzněl s Alenou Gajdůškovou. Ta kdysi napsala, že sociální demokracie není stranou pro bezdomovce...

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Rambousek: Jak únavné je poslouchat stále dokola ty samé kecy

12:19 Oldřich Rambousek: Jak únavné je poslouchat stále dokola ty samé kecy

Támhle je krize, tam zas válka,kdesi vypukla ekonomická krize a za rohem číhají muslimští bratři, z …