Pavel Staněk: Ukrajina teď do EU nepatří, pořád musíme dodržovat právo

17.03.2022 14:22 | Komentář
autor: PV

Ani v těch nejtěžších chvílích nesmíme zapomínat na pravidla. Týká se to i debat o možném přistoupení Ukrajiny do Evropské unie.

Pavel Staněk: Ukrajina teď do EU nepatří, pořád musíme dodržovat právo
Foto: archiv redakce
Popisek: JUDr. Pavel Staněk, poslanec ODS

Je potřeba být s Ukrajinou co nejvíce solidární, pomáhat jí proti ruskému agresorovi a co nejlépe se postarat o ukrajinské uprchlíky. A to také nejen Evropa dělá. Jsem rád, že Česká republika patří v tomto ohledu k nejaktivnějším zemím a podporuji tak související kroky jednotlivých ministerstev, vlády, stejně jako Poslanecké sněmovny. Věřím, že na ně navážou také kroky Senátu a prezidenta republiky. Musíme totiž - a právě nyní také prostřednictvím zákonů - připravit na tuto situaci naše sociální, ubytovací i zaměstnanecké systémy, zdravotnictví či školství. Je vhodné tyto zákony přijímat ve zkráceném řízení, jak se také děje, protože času se nám nedostává. Jako právník jsem si jistý, že v tomto postupu by dal Poslanecké sněmovně za pravdu i Ústavní soud.

A pak tu jsou věci, se kterými chvátat nemůžeme a vlastně ani nesmíme. Přijmout Ukrajinu bez dalšího do Evropské unie teď prostě nemůžeme. Popřeli bychom tím všechna pravidla, na kterých bylo evropské společenství vystavěno. Popřeli bychom tím evropské právo, které vzniká ve složitých kompromisech. Ukrajina před válkou nebyla a ani nyní není ani kandidátskou zemí na vstup do Evropské unie, jako jsou Albánie, Černá Hora, Severní Makedonie, Srbsko a Turecko, ani potenciálním kandidátem jako Bosna a Hercegovina a Kosovo. Ukrajina nemůže tyto země ani v nynější situaci přeskočit. Na nedodržení zaběhlých postupů by totiž mohla doplatit Evropská unie jako taková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

Mgr. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co přesně byste nyní udělal jinak?

V čem jste podle vás byli málo odvážní? A nemyslíte, že řadu voličů mohl odradit i ten váš boj s dezinformacemi, za který jste schovávali podle mě spíše jen snahu umlčet jiný názor? Nebo jinak, co jste udělali pro svobodu slova, a proto, aby se lidé nebáli říkat své názory nahlas, což se děje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Michal Mikulenka: Novoroční přání České televizi

12:30 Michal Mikulenka: Novoroční přání České televizi

Otevřený dopis na adresu České televize.