Petice Osm set milionů pro Liberec

30.09.2016 10:12

„Petice 800 milionů pro Liberec“ - Petice podle § 1 zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním. Autor petice: Mgr. Jan Korytář.

Petice Osm set milionů pro Liberec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Vážený pane premiére, vážený pane ministře,

Liberec se potýká s enormním zadlužením. Je to dáno nezodpovědným hospodařením minulých městských vlád, ale také tím, jaké má příjmy ze sdílených daní. Liberec, páté největší město v ČR, při přerozdělování daní získává na jednoho obyvatele téměř dvakrát méně peněz než čtvrtá Plzeň, což je dáno zejména přepočítacími koeficienty v zákoně o rozpočtovém určení daní, viz tabulka:

Příjmy ze sdílených daní

2014 (Kč/ob.)

2015 (Kč/ob.)

Počet obyvatel

2015 (celkem Kč)

Liberec

11 400

11 700

102 500

1,2 miliardy

Plzeň

19 400

20 200

169 000

3,4 miliardy

Stotisícový Liberec získal v loňském roce ze sdílených daní 1,2 miliardy Kč, zatímco o 67 tisíc obyvatel větší Plzeň téměř trojnásobek – 3,4 miliardy Kč. Jaký je k tomu důvod? Žádný, je to pouze nespravedlivé a pro Liberec a podobně velká krajská města nevýhodné. Plzeň má přitom stejně jako Liberec divadlo, ZOO, botanickou zahradu, tramvaje, autobusy, školy, školky, silnice, parky... Jen je o něco větší. Při přepočtu na počet obyvatel tento rozdíl činí v neprospěch Liberce neuvěřitelných 800 milionů Kč ročně. To je polovina aktuálního městského dluhu nebo zhruba čtyřnásobek toho, co město dává ročně do oprav a na investice.

Vážený pane premiére, vážený pane ministře, v ústavě ČR je mimo jiné napsáno, že naše země je „vlast rovnoprávných, svobodných občanů“. Svoboda i rovnoprávnost nejsou jen vzletné formulace, ale do značné míry závisí i na financích. Žádáme vás proto, abyste v zákoně o rozpočtovém určení daní změnili podmínky pro statutární město Liberec, případně další krajská města, abychom měli pro kvalitu života stejné podmínky jako třeba obyvatelé Plzně, což potvrzujeme níže svým podpisem.

Jméno a příjmení

Adresa místa trvalého pobytu (dle OP)

Podpis


Petiční archy v obálce s heslem „PETICE“ doručte na recepci nebo zasílejte na adresu U Nisy 362/6, Liberec. 

Petici můžete podepsat ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Kovalčík: Výhry a nevýhry

7:34 Václav Kovalčík: Výhry a nevýhry

Když někdo něco kladného vyhraje, tak to motivuje žít, mít dobrou náladu i vlastní povědomí. Když ně…