Petice za zachování historické budovy vlakového nádraží Dětřichov nad Bystřicí

11.10.2020 19:43

My, níže, podepsaní, žádáme a apelujeme na předsedu vlády a rovněž na ministra dopravy, a Správu železnic, aby zabránili a ihned zastavili demolici historické budovy vlakového nádraží v Dětřichově nad Bystřicí. Jde o unikátní odkaz předků, a součást života naší vesnice po dlouhá staletí.

Petice za zachování historické budovy vlakového nádraží Dětřichov nad Bystřicí
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto
reklama

V dávných dobách byla tato stanice pýchou Ferdinandovy Císařsko-královské severní železniční dráhy a vždy byla nejvyšším bodem z hlediska nadmořské výšky, kdy všechny vlakové soupravy celou trať stoupají do kopce až k budově stanice Detřichov, kde se vlaky křižují, a poté již vlak pokračuje z kopce dolů pořád níž a níž až do Ostravy. V minulosti na podnět místní občanky Správa železnic investovala a zbudovala zde nové vyšší perony, z důvodu podnětu občanky,kde písemně adresovala Správě železnic žádost o zvýšení peronu, protože zdejší lidé nemohli  vystupovat z vlaku protože to bylo vysoko ke schodům vagónů a lidé každodenně dojíždějící z práce unavení měly obtíže vystoupit. Tudíž pokud Správa železnic tehdy žádosti občanky vyhověla nepochybně rozuměla že zdejší nádraží má velký význam pro zdejší obyvatele a také pro turisty, kteři ji využívají, když sem cestují za cyklostezkami, houbaření a lyžováním na běžkách a výlety do přírody pod zdejší nejvyšší horou Nízkých Jeseníku Slunečná.

Náklady demolice činí cca 26 milionů korun.

Myslíme si že rozumnější by bylo budovu zachovat, přestože její stavební stav odpovídá zubu času a chátrajícím stavem.

Myslíme si veřejný zájem občanů, například převod budovy do vlastnictví Hnutí Duha Jeseníky, které již o koupi stavby požádalo, či převod do vlastnictví spolku, s tím že budova by byla využita například jako sociální podnik, obdobně jako na Osoblažsku nebo Náměšť na Hané, a dala zde práci a zaměstnání místním lidem dlouhodobě nezaměstnaným, a zároveň dimenzi budovy využít pro komunitní centrum, klubovnu pro mládež na seniory, železniční muzeum, výstavy, koncerty, expozice,projekce,a zábavný program pro děti a turistický ruch, výletní parní vlaky, na gastrofestivaly, a využít potenciál budovy v souladu s koncepcí moravskoslezského kraje rozvoje turismu a přeshraniční česko-polské spolupráce.

Apelujeme proto na vás, aby se budova zachovala a došlo k její opravě aby mohla najít své využiti pro obyvatele. 

Petici můžete podepsat ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Němec: Arménské dilema - izolace, nebo integrace?

9:51 Petr Němec: Arménské dilema - izolace, nebo integrace?

I když vojenský konflikt mezi Ázerbájdžánem a Arménií skončil mírovou dohodou, pro některé arménské …