Petr Brandtner: Odměna za referendum – politický proces

05.02.2017 14:53

Je úplně jedno jestli jste zastánci, nebo odpůrci jaderné energetiky, je i jedno jestli podporujete stavbu nových bloku jaderných elektráren, nebo jestli jste zásadně proti. Tento článek o tom není, i když slovo jaderná loby v něm padne několikrát.

Petr Brandtner: Odměna za referendum – politický proces
Foto: cez.cz
Popisek: Jaderná elektrárna Dukovany

Ale slovo jaderná si můžete nahradit jakýmkoli jiným a smysl článku zůstane stejný. Tito občané bojovali proti loby jaderné, ale pravděpodobně by jste dopadli úplně stejně pokud by jste chtěli bojovat proti jakékoli jiné významné loby – solární, průmyslové, eurodotační, promigrantské, neomarxistické atd.

Dlouhé měsíce i roky nás jadernou loby dobře placená mainstreamová média přesvědčují o tom, že se stavbou nových jaderných elektráren souhlasí 100% obyvatel ČR, 100% politiků a úředníků na všech pozicích, 100% podnikatelů, 100%  starostů a v neposlední řadě i 100% obyvatel okolních vesnic.

Tuto 100%  pohodu však před několika měsíci rozvířilo referendum o stavbě trvalého úložiště jaderného odpadu a nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany, které proběhlo ve Slavěticích. V obci nejbližší ke stávající elektrárně, v obci, která má z provozu i z hypotetické výstavby největší negativní dopady.

Poměrně malá skupina obyvatel Slavětic  si dovolila proti mainstreamu vystoupit a ukázat, že není vše jednobarevné. Výsledek referenda byl pro jadernou loby zdrcující. I přes velkolepou jadernou agitaci bylo pouze 6% z oprávněných voličů pro výstavbu. Proti výstavbě za stávajících podmínek bylo 70% z oprávněných voličů, i když 46% z oprávněných voličů by s výstavbou souhlasilo, ale pouze pod podmínkou, že by zhoršení životních podmínek Vláda ČR významně kompenzovala. O těchto kompenzacích však zatím nikdo nejedná a Vláda ČR o nich doposud ani neví.

Jaderná loby přes mainstreamová média ihned referendum i jeho organizátory zesměšnila a výsledky referenda překroutila a prezentovali jako jednoznačné vítězství jádra. K tomuto se bohužel snížila i paní Dana Drábová, která v médiích prohlásila: referendum dopadlo v náš prospěch můžeme začít stavět? Nerozumím, asi se neobtěžovala si výsledky referenda vůbec zjistit.

To však bylo pouze první kolo, to hlavní se teprve chystalo. Organizátory referenda a především jejich mediální tvář místního farmáře p. Kováře bylo nutné řádně potrestat, nejlépe kriminalizovat. Kam bychom se dostali, kdyby nám do toho občané chtěli mluvit a chtěli mít vlastní názor. Protože však organizátoři referenda nemohli být stíháni za politickou činnost (organizování referenda) bylo nutné vymyslet, stejně jako v 70-tých letech, zástupný „politický proces“.

Právníci jaderné loby nemeškali a brzy se dostavily výsledky. Na stránkách organizátora referenda (z důvodu cenzury je článek nedostupný) hledali tak dlouho až našli. V jednom ze zveřejněných článků bylo poukazováno na nepravosti starosty obce, který je stejně jako starostové dalších obcí jadernou loby dobře motivován. Toto bylo právníky jaderné loby kvalifikováno jako pomluva. Na základě jejich podání začalo mnoho měsíců trvající intenzivní vyšetřování. Neustálé a opakované zvaní organizátorů referenda na výslechy, vyhrožování odebráním zastupitelských mandátů, vyhrožování vyhazovem z práce atd.

Kriminální policie (pravděpodobně také jadernou loby motivována) se opravdu snažila, a nasadila na tuto malichernost dva vyšetřovatele a prostředky nešetřila. Snažil se i starosta a pár jeho spolupracovníků z obce dalším a dalším udáváním. Vyšetřování však k požadovaným výsledkům nevedlo. Zjistilo se pouze, že administrátorem stránek je ajťák, shodou okolností zaměstnanec jaderné elektrárny, a že článek napsala místní intelektuálka. Exemplárně potrestat a v médiích vláčet výše zmíněného farmáře se nepodařilo.

Na druhou stranu se dá říct, že jaderná loby vyhrála. Od referenda uběhlo mnoho měsíců a ohledně referenda ticho po pěšině. Organizátoři jsou řádně zastrašeni a další aktivity proti mocné jaderné loby si propříště dobře rozmyslí.

Petr Brandtner

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan David: Společně jsme ubránili možnost léčit zraněná a nemocná zvířata antibiotiky

18:02 Ivan David: Společně jsme ubránili možnost léčit zraněná a nemocná zvířata antibiotiky

Evropský parlament poměrem 450 : 204 hlasům zamítl návrh Výboru pro životní prostředí (ENVI), který …