Kontroverzní historie
Švédská historie dodávek pro Armádu ČR je kontroverzní. Po nebývalé lobistické bitvě se Švédům v roce 2005 podařilo prosadit do Armády ČR nadzvukové stíhčky JaS-39 Gripen. Pro malou severskou zemi s tomu odpovídající vahou se v konkurenci Američanů či Francouzů jednalo o husarský kousek, který vypovídá o schopnosti Seveřanů naklonit si v Česku kdekoho kdečím.
Dodávkou nadzvukových stíhaček, za které Česká republika platí Švédům už 13 let mastný pronájem, to ale neskončilo. Švédové dodali dělostřelecké radary ARTHUR v ceně 1,8 miliardy Kč, které měly tu vadu, že se se nedaly napojit na systémy řízení palby českého dělostřelectva, takže byly k nepotřebě. Výrazně užitečnějším (a také výrazně levnějším) kouskem výzbroje prosazeným do Armády ČR jsou tarasnice Carl Gustav za 70 miliónů Kč. Posledním úspěchem Švédů je dodávka protiletadlového raketového sytému krátkého systému RBS-70 za 1,8 miliardy Kč. Týdeník Euro spočítal, že švé ;dským zbrojařům se podařilo v ČR uzavřít obchody za necelých 45 miliard Kč. Významným českým pomocníkem švédských zbrojařů vždy byla kontroverzní obchodní agentura Omnipol.
To je minulost. Teď si shrňme, co by měla být dle představ švédských zbrojařů budoucnost a na co tedy potřebují přízeň Karly Šlechtové.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV