Petr Duchoslav: Proč komunisté nenáviděli Miladu Horákovou

30.06.2013 16:00 | Zprávy

V těchto dnech si připomínáme 63. výročí popravy národně socialistické političky Milady Horákové. V rámci tzv. Direktoria, tedy skupiny, v níž byli odsouzeni k trestu smrti další tři lidé, dostali doživotní tresty J. Nestával, A. Kleinerová, J. Hejda a F. Přeučil. Kromě Sovětského svazu byla Horáková jedinou ženou v sovětském bloku, kterou komunisté odsoudili k hrdelnímu trestu za vykonstruovaná obvinění.

Petr Duchoslav: Proč komunisté nenáviděli Miladu Horákovou
Foto: ustrcr.cz
Popisek: Milada Horáková popravená v roce 1950

K Horákové chovali komunisté upřímnou nenávist už za první republiky, stejně jako třeba k další národní socialistce F. Zeminové. Zeminovou nesnášeli od té doby, co si ,,dovolila" přerušit nechvalně známý první parlamentní projev poslance K. Gottwalda 29.12. 1929, v němž demokratickým politikům vyhrožoval, že jim ,,zakroutí krkem". Horáková se po skončení druhé světové války vyprofilovala v zásadovou odpůrkyni komunistických nedemokratických metod a soustavného porušování zákonnosti na všech úrovních.

Horáková se stala též předsedkyní Svazu československých žen, kde musela svádět ostré ideologické souboje mimo jiné s radikální komunistkou A. Hodinovou - Spurnou, jež Horákovou lidsky nesnášela pro její pevné postoje. Vedení KSČ pak považovalo Horákovou vedle ,,reakčních" národně socialistických ministrů za jednoho z úhlavních protivníků jejich snahy uchopit absolutní moc v zemi. To ostatně vyplývá i ze zápisů vrcholných stranických orgánů komunistů, ať už ústředního výboru či předsednictva. Tam je Horáková líčena jako ,,zavilý" nepřítel lidově - demokratického zřízení a ,,starý reakčník".

Bylo jasné, že po po převzetí moci komunisty v únoru 1948 se bude Horáková nacházet v iminentním nebezpečí, protože na rozdíl od svého manžela odmítla emigrovat z Československa, což se ukázalo být osudovou chybou. Spoléhala se na to, že vítězní komunisté budou její předúnorovou činnost pardonovat. Ostatně toto naznačil těsně po únoru 1948 i K. Gottwald, když prohlásil, že ,,je [demokratické politiky] nemůžeme za jejich blbost přece trestat."

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Horáková , Duchoslav

autor: vasevec.cz

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

Komentář k nákladům nových Trumpových cel pro českou ekonomiku. Americký prezident nové, 30procentní…