Petr Dufek: ČNB ponechává svoji politiku beze změny. Koruna však dále ztrácí…

02.08.2019 15:04

Bankovní rada ČNB se na včerejším zasedání jednohlasně rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny. Současně prezentovala novou, optimističtější, prognózu. Zatímco v zahraničí rostou obavy z divokého brexitu, obchodních válek, cyklického zpomalení a dalších rizikových faktorů, ČNB hledí do budoucna pozitivně. Pro letošní rok tak zvýšila prognózu českého růstu na 2,6 %, pro příští rok dokonce na 2,9 %.

Petr Dufek: ČNB ponechává svoji politiku beze změny. Koruna však dále ztrácí…
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Inflační tlaky by měly ještě nějaký čas přetrvávat a teprve později by se inflace měla pozvolna vracet k cíli. Proto i prognóza předpokládá, respektive je s ní konzistentní, ještě jedno zvýšení úrokových sazeb během letošního roku a dvojí pokles v roce následujícím. A to je možná druhý bod – vedle optimistického výhledu na HDP, který může vyvolávat pochyby. Proč vlastně na zhruba půl roku zvýšit sazby s vidinou jejich následného poklesu. Navíc v době, kdy má kulminovat brexit a ECB zřejmě spustí další kolo uvolňování měnových šroubů. V první řadě je třeba vzít v úvahu, že jde jen o prognózu, nikoliv scénář, podle kterého centrální bankéři musí postupovat. Mohou se vymezovat, nesouhlasit, stejně jako hlasovat podle svého. A tak i nadále předpokládáme, že zvolí spíše cestu delší stability sazeb, i když guvernér znovu diplomaticky hovořil o možném pohybu sazeb oběma směry.

S očekáváním trhů však poslední zasedání ani nová prognóza příliš nezahýbala. Trhy i nadále implicitně předpokládají, že ČNB začne poměrně brzy své sazby rychle snižovat. A začít by v podstatě mohla už během šesti měsíců. Do dvou let by sazby centrální banky měly podle trhu poklesnout dokonce třikrát na 1,25 %. Rozhodně to není absolutně vyloučeno, nicméně k takovému vývoji by bylo třeba naplnění některého z předpokladů, a tím prvním by nepochybně bylo výrazné zhoršení ekonomické situace v eurozóně, které by srazilo hospodářský růst (a tedy i inflační tlaky) v české ekonomice. Proto budou nové zprávy z evropské i domácí ekonomiky žhavější než tomu bylo v nedávné době. Už příští týden v úterý se budeme mít možnost podívat na vývoj v tuzemském největším odvětví – průmyslu – a zejména na vývoj jeho zakázek, které podle PMI dopadly téměř tragicky. Stejně tak zajímavé mohou být i nová čísla z trhu práce, kde se začíná smrskávat počet nabízených volných pracovních míst, atp. Začne se totiž stále více ukazovat, jak moc česká ekonomika zpomaluje a nakolik je tedy relevantní nová prognóza centrální banky. A pro formu je třeba uvést ještě druhou – i když méně pravděpodobnou – možnost, která by ČNB mohla přimět k akci, a sice prudké posílení koruny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

16:14 Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

Světové agentury, vč. např. Bloombergu, zveřejnily počátkem týdne čísla převzatá od čínského statist…