Petr Dufek: Ceny v průmyslu stagnují

16.09.2014 17:05 | Zprávy

V meziměsíčním i meziročním srovnání se ceny průmyslových výrobců, které jsou jedním z faktorů ovlivňujících inflaci v ČR, nezměnily.

Petr Dufek: Ceny v průmyslu stagnují
Foto: Archiv
Popisek: ČSOB - logo

To ovšem vůbec neznamená, že se ceny v jednotlivých průmyslových oborech nehýbou. Zatím se pouze jejich pohyb kompenzuje. Na jedné straně je zde stále cítit silný vliv levnější elektřiny (meziročně -8,6 %) a těžených surovin (-3,6 %), na straně druhé je vidět zdražování produkce zpracovatelského průmyslu (+2,1 %).

Růst cen je nejsilnější v automobilovém průmyslu, kde se meziročně zvyšují ceny skoro o pět procent. Příliš pozadu nezaostává v nárůstu cen produkce ani dřevařský a chemický průmysl i výroba kovových výrobků. Zvyšovat svoje ceny nyní mohou převážně firmy orientované na export.

V cenách zpracovatelského průmyslu se potkává hned několik vlivů, a sice devalvace koruny, zvyšující se poptávka a zřejmě i zavádění nových modelových řad osobních automobilů. Levněji naproti tomu nyní prodává svoje výrobky potravinářský průmysl a farmacie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Rozum a cit

15:26 Petr Hampl: Rozum a cit

Denní glosy Petra Hampla.