Petr Dufek: Český průmysl v srpnu: Nižší výroba & slabší zakázky

07.10.2020 13:15

Srpnová čísla z největšího tuzemského odvětví – průmyslu – asi nelze považovat za příliš příznivá. Zatímco v předchozích třech měsících firmy doháněly kovidový skluz, v srpnu se tento pozitivní trend zastavil, když výroba meziměsíčně poklesla o necelé procento. Meziročně byla produkce průmyslu o 5,5 % níže.

Petr Dufek: Český průmysl v srpnu: Nižší výroba & slabší zakázky
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Slabší výsledky hlásí automobilový průmysl, který navíc hlásí i o 12 % nižší nové zakázky. Přesvědčivé tentokrát nebyly ani výsledky strojírenství a výroby kovových výrobků, tedy dalších silných oborů v tomto odvětví. V černých číslech vlastně skončilo pouze zpracování dřeva nebo textilní průmysl, což jsou z pohledu významu spíše okrajové obory.

Celkově se dá říct, že průmysl sice po uvolnění restrikcí a ukončení dobrovolných odstávek na chvíli nabral dech, ale příliš dlouho mu to zatím nevydrželo. Firmy se sice rychle pustily do rozdělaných či odložených zakázek, avšak příliv nových objednávek se až na výjimky zatím nekoná. Nepřekvapí proto další tlak na snižování zaměstnanosti i pomalejší růst mezd, který od začátku pandemie nabral na síle.

Vzhledem k tomu, že průmysl je největším tuzemským odvětvím – ať už z pohledu podílu na HDP nebo zaměstnanosti – nejsou jeho poslední čísla příliš povzbudivá. Ani měkká data, jako například nálady za září, přitom výraznější zlepšení ani pro nejbližší měsíce nezaručují.

V každém případě však dnešní data ani ukazatele sentimentu nevyznívají pro blízký pokles, respektive nefavorizují scénář W, který strašil trhy ještě před několika málo měsíci. Spíše se dá říct, že průmysl rychle dotahoval ztráty z předchozích měsíců, avšak k dalšímu růstu mu nyní chybí nové objednávky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Příprava 'popravy' obžalovaných

9:01 Zdeněk Jemelík: Příprava 'popravy' obžalovaných

Dne 16. června 2021 nastal ve „velké daňové kauze“ či „kauze Zadeh“ historický okamžik. Kauza napadl…