Petr Dufek: Důvěra v české ekonomice klesá

30.07.2021 10:02 | Komentář

V eurozóně je sice ekonomický sentiment na maximu, avšak v ČR se v červenci mírně zhoršil. A jeho pokles jde na vrub jak průmyslu, tak službám. Dnes zveřejněné podrobné výsledky dávají možnost podívat se, co za změnou nálad v českém hospodářství vlastně stojí.

Petr Dufek: Důvěra v české ekonomice klesá
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

První nasnadě jsou služby, kde došlo k výraznému zhoršení důvěry zejména v oblasti HORECA, která sice na jedné straně pociťuje rozvolnění, avšak na straně druhé stále trpí pomalým náběhem cestovního ruchu – zvláště pak toho zahraničního.

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 17951 lidí

Velká očekávání, která naznačovaly předchozí průzkumy, se tak zřejmě stále nenaplňují, jak plyne z hodnocení současné situace v těchto firmách i jejich výhled na následující tři měsíce. Podobný závěr lze učinit i z průzkumu mezi cestovními kancelářemi, která však alespoň výhledově zůstávají velmi optimistické.

V průmyslu je patrný výrazný nárůst pesimismu v automobilovém a plastikářském průmyslu. U aut vychází nejenom z méně příznivého hodnocení současné situace, ale i očekávaného vývoje v dalších měsících – a ten jasně komplikuje nedostatek komponent v celém sektoru, který se pak odráží ve výrazném nárůstu zásob nedokončených výrobků. Z průzkumu přitom vůbec nevyplývá, že by automobilky počítaly s výraznějším zvyšováním cen svých výrobků, na rozdíl od všech ostatních průmyslových oborů.

Zatímco předběžný odhad HDP za druhé čtvrtletí, který bude mimochodem zveřejněn zítra, může pozitivně překvapit, u třetího čtvrtletí bude možná potřeba výhled poopravit směrem dolů. A to jak z důvodů komplikací v průmyslu, tak i nenaplnění dřívějších optimistických očekávání ve službách. Tak to alespoň lze číst z aktuálního červencového průzkumu nálad a očekávání v jednotlivých odvětvích a oborech české ekonomiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Wágner: Co čeká naši energetiku?

12:52 Karel Wágner: Co čeká naši energetiku?

Akciová společnost ČEZ hodlá v příštích letech výrazně zezelenat. Ani ne tak kvůli klimatu, jako pro…