Petr Dufek: Důvěra v české ekonomice opět klesá

26.10.2020 14:37

Říjnové výsledky důvěry v české ekonomice v podstatě nepřekvapily. Důvěra klesá téměř napříč celým hospodářstvím, výjimkou je pouze průmysl.

Petr Dufek: Důvěra v české ekonomice opět klesá
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Když se ovšem podíváme na podrobnější výsledky, tak je vidět, že za „optimismem“ průmyslu jsou jen příznivější dosavadní výsledky, zatímco v případě vyhlídek do blízké budoucnosti jsou firmy pesimističtější. Ať už jde o poptávku, export, zaměstnanost nebo jejich celkovou ekonomickou situaci. Hlavní bariérou další expanze tohoto největšího tuzemského odvětví zůstává pro více než třetinu firem nedostatečná poptávka. Průmysl může na rozdíl od služeb (a jarní epizodě) jet bez významnějších omezení dál a alespoň trochu zbrzdit propad ekonomiky v posledním čtvrtletí.

Anketa

Babiš si stěžuje, že lidé dostatečně neomezili svůj pohyb a sociální kontakty. Myslíte, že vy osobně jste omezili pohyb a sociální kontakty dostatečně?

94%
6%
hlasovalo: 15044 lidí

Ve stavebnictví, kde se nálada snížila, jde hodnocení současnosti ruku v ruce s horšími vyhlídkami. Firmy jsou skeptické, zejména pokud se díváme na očekávanou poptávku, nicméně předpokládají, že se jim podaří zvýšit zaměstnanost, aby dokázaly realizovat nahromaděné zakázky. Nedostatek pracovníků se totiž i v říjnovém průzkumu ukázal jako hlavní překážka pro další růst stavební produkce. Zatímco třetinu firem trápí chybějící zaměstnanci, jen čtvrtina se potýká se slabší poptávkou.

Symbolický pokles důvěry v obchodu může vypadat překvapivě, nicméně průzkum proběhl ještě před hlavní vlnou omezování prodeje, takže příliš o novém rozpoložení obchodníků nevypovídá. A totéž vlastně platí i pro celý sektor služeb. Jeho výsledky, zvlášť pokud jde o očekávání pro nejbližší měsíce a o výrazný nárůst zaměstnanosti, vypadá ve světle dalšího zpřísnění omezení poněkud nerealisticky.

Zatímco u firem se zlom nálad ještě v průběhu října nekonal, spotřebitelé měli jasno. Nejrychlejší propad jejich důvěry je toho jasným důkazem. Bojí se nezaměstnanosti, inflace, zhoršení ekonomické situace i jejich vlastních finančních poměrů, což se nepochybně odrazí i ve vývoji spotřeby v závěru letošního roku.

Říjnové výsledky nálad naznačují, že poslední čtvrtletí roku bude z pohledu výsledků ekonomiky velmi slabé. Zvlášť zasažené budou služby, avšak vzhledem k pravděpodobnému prodloužení nouzového stavu a rozšíření stávajících restrikcí nemá příliš smysl už v tuto chvíli odhadovat, jak silnou ránu dostala česká ekonomika tentokrát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za neprodlenou změnu metody plošného testování dětí a zaměstnanců ve školách

21:00 Petice za neprodlenou změnu metody plošného testování dětí a zaměstnanců ve školách

My, níže podepsaní starostové obcí Středočeského kraje a zřizovatelé škol, žádáme o neprodlenou změn…