Petr Dufek: Inflace na ústupu?

12.07.2017 11:12

Červnová inflace dopadla podle očekávání trhu a dále se tak vzdálila od poslední prognózy ČNB.

Petr Dufek: Inflace na ústupu?
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Spotřebitelské ceny v červnu ve srovnání s květnem stagnovaly, tedy alespoň v průměru. Zatímco ceny potravin opět mírně vzrostly, levnější pohonné hmoty jejich dopad na inflaci hladce vykompenzovaly. Meziročně to ovšem u potravin vypadá podstatně jinak. Za potraviny si připlácíme o 5,4 % více, avšak u některých potravinářských výrobků je situace podstatně horší. Rekord drží ceny másla, které jsou meziročně vyšší o téměř 43 % a tak pryč jsou ty časy, kdy jeho nadbytek po zavedení ruských sankcí vedl k jeho prudkému zlevňování. Aktuálně se tak máslo stává téměř luxusní potravinou, která spolu s dalšími mléčnými výrobky „řídí“ českou inflaci.

Meziroční inflace se tentokrát snížila o jednu desetinu procentního bodu na 2,3 % a vzdálila se tak opět od prognózy centrální banky. Za touto inflací stojí stále ve větší míře dražší potraviny. Jestliže se na inflaci ještě v květnu potraviny podílely jednou třetinou, aktuálně dosahuje jejich podíl 40 %. Zbytek inflace generuje dražší bydlení (nájemné, ceny realit a energie) a stále vyšší ceny v restauracích.

Další měsíce by měly přinést zklidnění inflačních tlaků především díky zlevňování pohonných hmot. Naproti tomu je třeba počítat s tím, že ceny potravin ještě neřekly své poslední slovo. Ostatně ceny v zemědělství stále rostou a letošní mizerná úroda nejspíš jejich dramatické snížení nepřinese.

Pro centrální banku znamená dnešní inflační číslo tak trochu dilema. Zatímco chce brzy zvyšovat své úrokové sazby, musí vzít v potaz, že 1) inflace stojí především na potravinách, 2) meziroční inflace se může velmi brzy dostat zpět pod dvouprocentní hranici, a 3) nemůže opomenout riziko dalšího posílení koruny v důsledku zvýšení úrokového diferenciálu. Dnešní číslo tak spíše nahrává odkladu tohoto zásadního rozhodnutí, které by si trh mohl interpretovat jako začátek cyklu měnové restrikce.

Petr Dufek
finanční analytik

Informace o vývoji spotřebitelských cen v červnu 2017 najdete ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: Za návrat k normálu se bojuje i v Pardubicích

8:52 Petr Brandtner: Za návrat k normálu se bojuje i v Pardubicích

Za necelý týden, v pátek 25. 6. se v Pardubicích uskuteční veřejná akce na podporu navrácení života …