Petr Dufek: Inflace po čase podstřelila prognózu ČNB

12.10.2020 13:47

Inflace v ČR v září sice setrvala nad horní hranicí tolerančního intervalu centrální banky, ale výrazně zaostala za její prognózou. Meziměsíčně se tentokrát spotřebitelské ceny snížily o 0,6 %, což přispělo i k poklesu meziroční inflace na 3,2 %.

Petr Dufek: Inflace po čase podstřelila prognózu ČNB
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Hlavní zásluhu na zářijovém poklesu cen mělo výrazné zlevnění dovolených po sezóně (o více než pětinu) a drobným dílem přispěly i potraviny. Na druhou stranu více si lidé museli připlatit za alkohol a módu.

Anketa

Máte důvěru v Romana Prymulu? (Ptáme se od 12.10.2020)

54%
46%
hlasovalo: 29252 lidí

Meziroční inflace sice dál zůstává nad trojkou, ale už ne na dlouho. V nejbližších měsících se inflace nejspíše začne snižovat a v závěru roku se dostane až na 2,5 %. Vlna rychlého zdražování potravin už pravděpodobně končí a pozitivní obrat by se postupem času měl projevit i u cen energií. Svoji roli sehraje i slábnoucí spotřebitelská poptávka, která reflektuje nejenom obavy z dalšího vývoje, ale i nižší reálné mzdy ve významné části ekonomiky.

Aktuální, stále vysoká meziroční inflace, vlastně odráží spíše ještě dobu předkovidovou. Zatím nepříliš viditelné desinflační tendence – nejenom u energií, ale i u spotřebního zboží – budou sehrávat větší roli v příštím roce, kdy se už inflace dostane až pod dvě procenta. Pokles inflace bude brzdit slabá koruna, některé regulované ceny a plánované vyšší spotřební daně. I tak inflace může klesat rychleji, než napovídá platná prognóza ČNB.

Nejistotu představuje rozvinutí pandemie koronaviru, které ohrožuje nedávný restart ekonomiky a zejména pak nezanedbatelnou část spotřebitelské a investiční poptávky. Nelze vyloučit, že by na takový negativní vývoj mohla ČNB zareagovat ještě jedním symbolickým snížením sazeb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Valenta: Testování školáků a povinnost nosit roušky dětmi jde k Ústavnímu soudu

20:17 Ivo Valenta: Testování školáků a povinnost nosit roušky dětmi jde k Ústavnímu soudu

Autorkou ústavní stížnosti ke dvěma mimořádným opatřením je známá advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, k…