Petr Dufek: Inflace zpět na prognóze ČNB

10.06.2021 15:10 | Komentář

Jen o 0,2 % se zvýšily spotřebitelské ceny v květnu, a to především zásluhou zdražujících pohonných hmot reagujících na vývoj cen ropy na světových trzích.

Petr Dufek: Inflace zpět na prognóze ČNB
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Meziroční inflace cílovaná centrální bankou v květnu poklesla z předchozích 3,1 % na 2,9 % a vrátila se tak do tolerančního pásma ČNB.

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

11%
85%
hlasovalo: 15904 lidí

Za celkovou inflací můžeme aktuálně vidět rychle rostoucí ceny v dopravě, a to znamená především zdražující pohonné hmoty a současně i dražší automobily. Jen doprava se na inflaci podílí zhruba třetinou, druhou třetinu „obstarává“ stejně jako v předchozích měsících alkohol a cigarety. Rostou sice i náklady na bydlení, avšak díky levnější elektřině a plynu není jejich dopad na spotřebitele tak výrazný jako například v západní Evropě, kde již tyto ceny kopírují zdražování energií na trzích.

Potraviny, které představují druhou nejvýznamnější část nákladů tuzemských spotřebitelů v průměru zlevnily o 1,3 %.

A jakou inflaci čekat v dalších měsících? Je pravděpodobné, že v blízkostí tří procent se bude pohybovat i v létě, nicméně od podzimu by se inflace mohla dostat pod 2,5 %, aby se v roce 2022 vrátila na cílovou hodnotu ČNB. Velkou neznámou je tentokrát rozvolnění, respektive reakce na vývoj cen v lockdownem postižených službách. V každém případě ČNB by mohla být s vývojem inflace vcelku spokojená, a proto by nemusela až tak pospíchat se zvyšováním sazeb. Nakonec kus práce za ni už udělala posilující koruna. Nakonec inflace má spíše nákladové příčiny, než že by ji podporovala silná poptávka. Na to se tu zatím žádný spotřební boom rozhodně nekoná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: O zdraví vlastně v kampaních vůbec nejde

9:26 Miroslav Macek: O zdraví vlastně v kampaních vůbec nejde

Úterní glosa Miroslava Macka