Petr Dufek: Jen relativně pozitivní závěr roku v průmyslu

06.02.2023 16:16 | Komentář

Výsledek průmyslu za prosinec je slabší, než na první pohled vypadá. Výroba se sice zvýšila meziročně o 4 %, avšak díky nízkému srovnávacímu základu z předchozího roku a rozjezdu energetiky po odstávce.

Petr Dufek: Jen relativně pozitivní závěr roku v průmyslu
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Ve srovnání s listopadem byla v prosinci produkce průmyslu sice vyšší o 0,2 %, zejména díky zmíněné energetice, která po plánované odstávce v jaderné části opět najížděla na plný výkon.  Pohled do zpracovatelského průmyslu totiž už tak nadějně nevyznívá. Tam se totiž produkce meziměsíčně snížila o 1,1 % a slabší byly i výsledky automobilového průmyslu, který se sice těší dostatku zakázek, avšak se opět začíná potýkat s nedostatkem vstupů.

Oproti automobilkám se ovšem část průmyslu čelí slabší poptávce, což začíná být vidět především ve výrobě kovů. Loňský rok sice přinesl úlevu u cen vstupních komodit, avšak nikoliv v případě energií. Dá se říct, že významná část průmyslu se nyní nachází mezi dvěma mlýnskými kameny – slabou poptávkou a vysokými náklady.

Od nejbližších měsíců lze očekávat spíše slabší čísla z průmyslu, i když nové zakázky v prosinci vzrostly o 10 %. Nelze však zapomínat na to, že se vykazují v běžných – tedy inflačních – cenách, takže reálně je jejich zvýšení diskutabilní. Navíc část největšího průmyslu, který má jinak zakázek v celku dost, se potýká s nedostatkem komponent a už pro únor avizoval omezování výroby.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Stát bude dál platit odškodné

11:34 Zdeněk Jemelík: Stát bude dál platit odškodné

Sdílím nespokojenost veřejnosti s pokračujícím zvyšováním výdajů státu na odškodnění obětí nesprávně…