Petr Dufek: Kasy obchodníků se plní stále rychleji

09.05.2017 12:29 | Zprávy

Ani v březnu se ochota spotřebitelů utrácet v obchodech nezměnila a tentokrát ponechali v obchodech o 7,8 % více než v předchozím roce. Po zohlednění rozdílného počtu pracovních dnů tržby obchodníků rostly rovněž velmi podobným tempem (+7 %).

Petr Dufek: Kasy obchodníků se plní stále rychleji
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Dobrá nálada spotřebitelů podpořená klesající nezaměstnaností a rostoucími mzdami se stále více odráží v ochotě nakupovat. Největší zájem se i tentokrát soustředil na internetové obchody, které prožívají silnou expanzi po celou dobu sledování jejich výkonů. Jedinou výjimkou byl rok 2009, kdy se jejich boom na chvíli zpomalil, nicméně k propadu na rozdíl od kamenných obchodů ani tehdy nedošlo. Dvouciferné tempo růstu, které od té doby pravidelně tyto obchody vykazují, už není žádným překvapením, tedy ani aktuálních +26 %. Stejně tak je faktem rostoucí podíl internetových obchodů na celkových tržbách, který se odhadem pohybuje někde nad 15 %. Takže už zdaleka nejde o rychle rostoucí zanedbatelný segment obchodů, který sice rychle roste, ale z pohledu významu je na okraji, jak se uvádělo dříve.

A kam směřoval zájem zákazníků v březnu? Největší nárůst tentokrát zaznamenaly obchody s oblečením a obuví, vybavením domácností a elektronikou. Lidé byli ochotni více utrácet i za zboží pro volný čas, což koresponduje s vývojem trhu práce a zejména pak příjmy domácností.

Rychlý růst tržeb otevírá prostor pro poptávkovou inflaci, na kterou obvykle cílí politika centrálních bank. Ostatně tlak na nezvyšování či dokonce pokles cen se relativizuje s tím, jak roste poptávka. Nakonec první náznaky jsou vidět u potravin, kde se internetové obchody teprve začínají prosazovat. Dá se ovšem čekat, že silná poptávka podpoří rychlejší růst cen i v dalších měsících. Maloobchod letos sice neporoste až tak rychle, jak naznačovala březnová čísla, nicméně s reálným tempem okolo čtyř procent lze i nadále počítat.

Petr Dufek
finanční analytik

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Klaus: Neuvěřitelně tvrdý útok Evropské unie vůči Maďarsku

18:14 Václav Klaus: Neuvěřitelně tvrdý útok Evropské unie vůči Maďarsku

Před několika dny skončily tzv. evropské volby neboli volby do Evropského parlamentu. Vzhledem k nap…