Petr Dufek: Nákupy spotřebitelů dál pozvolna rostou

09.10.2020 9:31

Dnes zveřejněné srpnové statistiky maloobchodu ukazují, že spotřebitelé dál zvyšují své nákupy. Srpnový nárůst však byl spíše opatrný, a to jak v meziměsíčním, tak meziročním vyjádření. Oproti červenci se tak tržby tentokrát zvýšily jen o 0,3 %, ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 2,1 %. Pokud srovnáme úroveň nákupů s předkovidovým vývojem, tak čeští spotřebitelé utrácejí zhruba stejně jako na začátku roku.

Petr Dufek:  Nákupy spotřebitelů dál pozvolna rostou
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Zvýšený zájem dál pociťují prodejci elektroniky, jejichž tržby se po zohlednění sezónnosti a rozdílného počtu pracovních dnů, zvýšily o 8 %. Větší zájem pociťují i prodejci vybavení do domácnosti nebo drogérie. Naproti tomu výrazně méně lidé utráceli v obchodech s oděvy a obuví, na které letošní pandemie dolehla vlastně nejvíce. V podstatě už ani nemají šanci letošní téměř čtvrtinovou ztrátu tržeb dorovnat.

Internetové obchody, které dlouhodobě nabírají na síle s tím, jak se mění nákupní zvyky spotřebitelů, nebo jak rozšiřují svůj záběr, si tentokrát připisují zvýšení tržeb o téměř 16 % (po očištění). Letos jim navíc nahrává i pandemická situace, a tak nepřekvapuje, že od začátku roku se jejich tržby zvýšily už o pětinu.

Z pohledu návratu do „normálu“ je maloobchod jedním z nejúspěšnějších odvětví ekonomiky. Poté, co spotřebitelé realizovali poptávku odloženou v době protikovidových restrikcí, však začne opět více odrážet vývoj kupní síly obyvatelstva. Vzhledem k tomu, jak se zpomalil růst mezd a ty reálné dokonce mají tendenci klesat je pravděpodobné, že dynamika tržeb celého odvětví se bude v nejbližších měsících pohybovat jen v nízkých kladných číslech. Svoji roli bude dál sehrávat opatrnost spotřebitelů vyplývající z obav z dalšího vývoje ekonomiky i vlastní finanční situace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Co chce dělat pravice v ekonomice, pokud zvítězí ve volbách?

21:39 Jiří Paroubek: Co chce dělat pravice v ekonomice, pokud zvítězí ve volbách?

Mám tím pochopitelně na mysli podzimní volby do poslanecké sněmovny.