Petr Dufek: Nezaměstnanost jen pozvolna narůstá

07.07.2020 15:02

Nezaměstnanost se v posledním měsíci zvýšila jen o jednu desetinu procentního bodu a dosáhla tak 3,7 %. Je to velmi mírný nárůst s ohledem na stav, v jakém se nachází ekonomika. Řada odvětví teprve prochází restartem a jejich nové zakázky zdaleka nedosahují před-koronové úrovně. Přesto se na první pohled firmy zaměstnanců ve velkém nezbavují. Důvodem je především Kurzarbeit, v rámci kterého stát podnikům přispívá na mzdové náklady zaměstnanců, ale i pozitivní očekávání firem pro následující měsíce. Zapomenout nelze ani na to, co ve statistikách vidět není, a sice propouštění zahraničních agenturních zaměstnanců.

Petr Dufek:  Nezaměstnanost jen pozvolna narůstá
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Ve srovnání s loňským červnem je míra nezaměstnanosti o 1,1 procentního bodu vyšší a bez práce je tak o 76 tisíc lidí více. Současně však přetrvává poměrně silná nabídka volných pracovních míst, jejichž množství stále přesahuje počty nezaměstnaných. V některých okresech tak i nadále přetrvává situace, kdy na jednoho nezaměstnaného připadá hned několik volných pozic. Samozřejmě jen teoreticky, protože jak je vidět, nabídka se nekryje kvalitativně (a často ani kvantitativně) s poptávkou. Velkou část nabízených míst představují kvalifikované a pomocné dělnické práce v průmyslu a ve stavebnictví. Firmy i nadále postrádají zhruba 15 tisíc řidičů a přibližně 20 tisíc řemeslníků. Naproti tomu na úřady práce se aktuálně hlásí především lidé z oblasti cestovního ruchu.

Jak se bude nezaměstnanost vyvíjet přesně dále, není vůbec jasné. Pokud kurzarbeit skončí podle plánu (tedy v srpnu), bylo by pravděpodobné výraznější propouštění až na podzim. Otázkou je, s jak silným oživením poptávky mohou počítat třeba firmy v průmyslu nebo ve službách apod. V základním scénáři stále počítáme s výrazně nižší nezaměstnaností, než jakou jsme viděli po finanční krizi nebo po druhé recesi z let 2012-2013.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Valenta: Co přijde příště? Značkování neočkovaných, nebo veřejný lynč?

12:03 Ivo Valenta: Co přijde příště? Značkování neočkovaných, nebo veřejný lynč?

Proč by probůh měly existovat byť bezejmenné, přesto veřejné seznamy proočkovanosti v jednotlivých m…