Petr Dufek: Pozvolný restart průmyslu

08.07.2020 11:53

Konec odstávek a postupné uvolňování restrikcí pomohly průmyslu k růstu o necelých 14 %. Jde však „jen“ o meziměsíční číslo, takže v meziročním srovnání byla produkce průmyslu o čtvrtinu nižší než ve stejném měsíci loni.

Petr Dufek: Pozvolný restart průmyslu
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Zatímco dubnové výsledky průmyslu zasáhly dobrovolné i v podstatě nucené odstávky, v květnu se začalo toto naše největší odvětví postupně vzpamatovávat. Oživení výroby zaznamenal i automobilový průmysl poté, co se postupně rozběhla výroba ve všech třech místních automobilkách. Přesto k návratu na předkrizovou úroveň to zdaleka nestačilo, a tak celé odvětví ztrácí třeba vůči únoru 22 %, automobilový průmysl dokonce dvojnásobek.

I když jsou květnové výsledky potvrzením post-koronového restartu, nejsou nijak extra přesvědčivé. Zvlášť, když se podíváme na statistiky nových zakázek, které jsou ve srovnání s loňským rokem o více než třetinu slabší. V automobilovém průmyslu, který je nejvýznamnějším místním oborem, jsou zakázky poloviční a ani u dalších silných průmyslových oborů nevypadá situace zatím nijak optimisticky. Potvrzuje se tak to, co bylo vidět už v průzkumech, a sice že zlepšení nálad stojí zatím spíše na optimistických očekáváních a nikoliv na tvrdých číslech.

Německý průmysl, s nímž je ten český úzce spojen, si v květnu nevedl nijak přesvědčivě. Květnová čísla sice už byla ve znamení růstu, avšak dubnový propad vykryla spíše jen z malé části. Meziroční propad německého průmyslu dosáhl 19,3 % a o dvacet procent byla výroba nižší i ve srovnání s únorem jako posledním před-koronovým měsícem. Ještě mnohem horší čísla přišla z automobilového průmyslu, který byl ve srovnání s únorem na poloviční kapacitě. Německý automobilový průmysl však už v červnu své výsledky výrazně vylepšil, když propad stáhnul z padesáti na necelých dvacet procent.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Dělící linie a budoucnost “alternativy”

20:37 Petr Hampl: Dělící linie a budoucnost “alternativy”

To si tak povzdechl Vidlák: