Petr Dufek: Růst cen výrobců konečně alespoň zpomaluje

16.08.2022 14:03 | Komentář

I v červenci se ceny průmyslových výrobců dále zvýšily, avšak díky zlevňování ropy a jejích derivátů se tempo zdražování v tuzemském průmyslu zpomalilo. Viditelný je nicméně i efekt zlevnění kovů, které následuje po zklidnění situace na komoditních trzích.

Petr Dufek: Růst cen výrobců konečně alespoň zpomaluje
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Při meziročním srovnání začíná konečně fungovat i efekt vysoké srovnávací základny, a tak jsou nyní ceny průmyslových výrobců vyšší už „jen“ o 26,8 %, zatímco před měsícem rostly ještě o 28,5 %.

Anketa

Půjdete volit do Senátu?

hlasovalo: 14813 lidí

Zatímco ceny komodit klesají a logicky by s nimi zlevňovat i průmyslové výrobky, v protisměru stále více působí drahé energie. Ať už jde o elektřinu nebo o plyn, důsledků drahých energií se tuzemský průmysl jen stěží vyhne. Proto to zatím nebude nejspíš nijak žhavé ani se korekcí cen ani v dalších měsících.

Stavebníky může potěšit zlevnění výrobků ze železa, nicméně další materiály využívané ve stavebnictví stále zdražují. Ať už jde o cement, beton nebo cihly. V každém případě i zde je v meziročním srovnání vidět alespoň určitý náznak zklidnění situace, protože stavební materiály jsou v průměru dražší už „jen“ o necelých 22 %. Do normálu mají ovšem ještě stále hodně daleko.

Zatímco situace na surovinových trzích se zklidňuje, náklady na energie ve firmách dál prudce narůstají. To není vývoj, který už by indikoval konec současné inflační epizody. Zvlášť, když aktuální zmírnění výrobní inflace jde vlastně na vrub jen pozitivnějšímu vývoji v rafinérském průmyslu.

Inflační napětí proto zůstane vysoké i v dalších měsících a návrat k jednociferné inflaci může nastat nejdříve až v roce 2023.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Co byste řekla na pražskou koalici ODS a ANO?

Vypadá to totiž, že se váš lídr, kterého jste tak vehementně prosazoval, byť jste byl proto často mnohým smích, se s nikým jiným asi nedohodne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Německý ministr kritizuje Američany za zvyšování ceny plynu

21:37 Jan Urbach: Německý ministr kritizuje Američany za zvyšování ceny plynu

Německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck včera kritizoval Američany a další nejm…