Petr Dufek: Stavebnictví se konečně odráží ode dna

07.06.2017 14:40

Růstem zakončilo duben stavebnictví, které se ještě nedávno potýkalo s další hlubokou recesí. Po krátké stabilizaci se jeho produkce začala opět zvyšovat a v dubnu dokonce vzrostla o 4 %. Když zohledníme tři chybějící pracovní dny, tak se tempo tohoto odvětví vyšplhalo na 9,6 %. Růst přitom šel na vrub pozemní výstavby, která se těší z rostoucí poptávky soukromého sektoru, ať už jde o komerční výstavbu nebo o tu bytovou.

Petr Dufek: Stavebnictví se konečně odráží ode dna
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Výstavba bytů však zůstává navzdory pozitivnímu trendu stále daleko za možnostmi a především za poptávkou. Vysoké tempo v případě dokončených bytů je sice impozantní, avšak nic moc nepřináší. Především jde o byty, které jsou dávno prodané, a zejména toto tempo vychází z extrémně nízkého statistického základu, takže v absolutních číslech rozhodně rovnováhu na trh nepřinese.

Administrativní překážky i nadále brzdí výstavbu bytů a rodinných domů v rychlejším růstu a přispívají tak k soustavnému zdražování nemovitostí (a nájmů) na realitním trhu. Nedostatek bytů tak pouze šroubuje ceny nahoru a omezuje dostupnost bydlení především ve velkých městech.

Inženýrská výstavba se navzdory dlouhodobým proklamacím dostává z recese jen velmi obtížně. Zakázky sice už naznačovaly obrat, nicméně bude asi chvíli trvat, než jej uvidíme v reálné výstavbě. I nadále proto nelze než konstatovat, že zatímco peníze jsou, stavět jaksi není příliš co. Nakonec i nečerpané peníze ve státním rozpočtu tento závěr pouze podporují.

Pozitivní trend stavebnictví by měl pokračovat díky soukromé výstavbě i ve zbytku letošního roku. Vyšší poptávka spolu s vyšponovanými cenami by měly být dostatečně atraktivní pro vyšší aktivitu developerů na jedné straně, a volební cyklus snad dopomůže i inženýrské výstavbě na straně druhé. Nárůst výroby okolo pěti procent by proto neměl být až takovým překvapením.

Petr Dufek'
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: Za návrat k normálu se bojuje i v Pardubicích

8:52 Petr Brandtner: Za návrat k normálu se bojuje i v Pardubicích

Za necelý týden, v pátek 25. 6. se v Pardubicích uskuteční veřejná akce na podporu navrácení života …