Petr Dufek: Tak trochu virtuální boom maloobchodu

13.01.2022 12:52 | Komentář

Maloobchodní tržby se v listopadu meziročně zvýšily o 11,7 %, neočištěné dokonce o 13,2 procenta.

Petr Dufek: Tak trochu virtuální boom maloobchodu
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Na první pohled vypadají dnes zveřejněná čísla z maloobchodu jako velmi silná – svědčící o boomu nakupování v ČR, avšak na ten druhý tomu až tak není, protože nelze přehlížet velmi nízký srovnávací základ z předloňského listopadu, kdy na toto odvětví dolehl poměrně tvrdý lockdown. Tento vliv je nejvíce vidět u tehdy uzavřených obchodů s oblečením, jejichž tržby aktuálně poskočily o téměř tři sta procent.

Spíše než se dívat na meziroční skoky v tržbách, bude i tentokrát lepší podívat se na meziměsíční vývoj, respektive na srovnání s předkovidovým rokem 2019. Z pohledu na meziměsíční očištěná data je zřejmé, že se toho v obchodech až tak moc v letošním roce neděje.

Očištěné tržby v podstatě už od „rozvolněného“ května více méně stagnují a jsou zhruba o sedm procent výše než v posledním předkovidovém roce. Nedá se proto mluvit o nějaké přehnané nákupní horečce tuzemských spotřebitelů. Ostatně to potvrzuje i listopadový jednoprocentní meziměsíční pokles tržeb v obchodech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Eva Decroix, Ph.D., MBA byl položen dotaz

Opravdu je podle vás horší Babiš než Okamura?

Vy byste čistě teoreticky raději spolupracovala s SPD než s ANO? Vím, že nechcete spolupracovat ani s jedou ze stran, ale vaše tvrzení, že je zlo Babiš a ne Okamura mě překvapilo. A co přesně myslíte tím zlem? Děkuji za vysvětlení. Ptáčková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Další „úspěch“ Lukašenka

15:16 Jan Urbach: Další „úspěch“ Lukašenka

Andżelika Borys, bývalá prezidentka Svazu Poláků v Bělorusku, který běloruské úřady zakázaly, byla d…