Pro pochopení je důležité odlišovat dvě různé záležitosti. Příliš velké podniky akciové společnosti s akciemi obchodovanými na burzách.
Příliš velké podniky škodí národnímu hospodářství, snižují ekonomickou výkonnost, omezují lidskou svobodu, komplikují demokratické rozhodováním, deformují lidské charaktery i mezilidské vztahy, brání zavádění inovací, činí lidi méně šťastnými a je s nimi spojena spousta dalších nežádoucích důsledků.
Podle standardní ekonomické teorie by dokonce ani neměly existovat. Třeba základní učebnice (Nordhaus, Samuelson) říká, že úspor z rozsahu se dá dosahovat pouze do určité velikosti. Potom už není ekonomicky výhodné dále růst. Ekonomové na základě toho soudí, že nehrozí vznik neúnosně velkých podniků. V určité chvíli se růst podle nich zastaví (v každém odvětví na jiné velikosti).
Jenže skutečný život se neřídí podle učebnice. Pokud se podnik stane obrovským, produkce je sice méně efektivní a zavádění inovací pomalejší, zato si může dovolit drahé právníky a může různými šikanózními žalobami ničit konkurenci. Může podplácet politiky a vykonávat nátlak na státní úředníky. Může podporovat neziskovky, které prosazují její cíle. Zkrátka, ekonomická moc se mění v politickou a zase naopak.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze
Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…