Petr Hampl: Děti, nebo stabilní rodiny?

04.10.2025 12:16 | Glosa
autor: PV

Glosa Petra Hampla.

Petr Hampl: Děti, nebo stabilní rodiny?
Foto: Screen: XTV
Popisek: PhDr. Petr Hampl, Ph.D., sociolog

Před pár dny jsem upozorňoval na trend, že hodně bohatí lidé mají hodně dětí. Často pět a více. Jenže na tu stejnou skutečnost se můžeme podívat z jiné strany. Více dětí mají ti muži, kteří za život vystřídají více partnerských vztahů. Kdo vydrží celý život v jednom manželství, ten má zpravidla jedno či dvě děti, maximálně tři. Kdo projde třemi manželstvími, nemá trojnásobek, ale je jich více, než kdyby žil celý život s jedinou ženou.

U žen je stejný trend méně výrazný, nicméně i tam je patrný. V řadě případů je tomu tak, že žena, která projde několika vztahy, každému manželovi v řadě porodí dítě nebo dokonce celou sadu dětí.

Na první pohled to může být chápáno jako dekadentní vzorec typický pro lumpenproletariát, kde má žena každý rok dítě s jiným mužem a občas ani neví, kdo je otcem. Jenže když jsou ta soužití třeba desetiletá, může to být celkem stabilní a funkční vzorec chování.

Že tomu tak je, to potvrzují statistické údaje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Euro

Jak může přijetí Eura zlevnit hypotéky, což tvrdíte? A o kolik? A můžete zaručit, že jeho přijetí naopak nic nebo nezdraží?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Amerika se brání islamizaci

9:53 Petr Hampl: Amerika se brání islamizaci

Americké státy Florida a Texas přijaly zákaz islámského práva šaría. Právní úprava má bránit vzniku …