Petr Hartman: Kdo a kdy nahradí Věru Jourovou?

30.09.2014 21:08

Dva dny před koncem Věry Jourové ve vládě by měl být znám člověk, který ji nahradí v křesle ministra pro místní rozvoj. Alespoň to slibuje šéf hnutí ANO.

Petr Hartman: Kdo a kdy nahradí Věru Jourovou?
Foto: Daniela Černá
Popisek: Věra Jourová
reklama

Vzhledem k tomu, že Andrej Babiš rozhoduje o důležitých personálních otázkách týkajících se tohoto hnutí, je velmi pravděpodobné, že tomu tak bude.

Neznámou zatím zůstává konkrétní jméno, byť se o různých kandidátech v médiích v posledních dnech spekuluje. Jak už to většinou bývá, podobné zaručené zprávy tvoří kouřovou clonu, ze které se nakonec vynoří málo očekávaný člověk.

Hnutí ANO není typickou a zavedenou stranou. Snaží se působit na veřejnost jako subjekt, který sází na skutečné odborníky. Proto je těžké odhadovat, jakým směrem Andrej Babiš svůj výběr zaměřil.

Několik týdnů probíhající hledání nástupce Věry Jourové lze jednak přičíst určité personální nouzi hnutí ANO, jednak politicky výbušnému resortu, který bude potřeba obsadit.

Jednou z hlavních náplní práce tohoto ministerstva je čerpání peněz z evropských fondů. To se České republice úplně nedaří. Hlavně v tom slova smyslu, že je z Bruselu kritizována za problematické zacházení s těmito financemi a za nedůslednou kontrolu jejich využití.

Ostatně nejnovější rozruch kolem auditu týkajícího se evropských peněz a hospodaření nemocnic toho může být názorným příkladem.

Do vedení ministerstva by proto měl zamířit člověk, který se s nejrůznějšími tlaky vyrovná. Pokud to nedokáže, může sebrat hnutí ANO kladné body u voličů. Byť by byl vydáván za nestranického odborníka, Andrej Babiš by se jen tak nemohl zříci spoluodpovědnosti za resort místního rozvoje.

Rovněž premiér Bohuslav Sobotka, který zodpovídá za vládu jako celek, by měl mít zájem na tom, aby do uvolněného ministerského křesla usedl kvalitní kandidát. Dojde-li k tomu v řádu několika málo dnů, bude to pro šéfa kabinetu lepší. Uvolněný post ve vládě by totiž nechával prostor pro tlak Andreje Babiše na ministry z řad sociální demokracie a pro případné výměny resortů mezi koaličními partnery.

Například ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka opakovaně kritizují představitelé hnutí ANO za málo průhledné hospodaření resortu. Někteří jeho kolegové ze Sobotkova kabinetu se zase budou ucházet o přízeň voličů v senátních volbách. Propadnou-li výrazně, může to ovlivnit jejich další setrvání ve vládě.

Pokud by se její složení začalo měnit, narušilo by to stabilitu koalice a mohlo by to oslabit pozici premiéra. Proto je v jeho zájmu, aby kabinet po odchodu Jourové pracoval co nejdříve v kompletním složení.

Andrej Babiš je na první pohled paradoxně ve výhodnější pozici. Ministerstvo pro místní rozvoj by se pár týdnů bez řádně jmenovaného ministra nezhroutilo, takže šéf hnutí ANO nemusí spěchat a oznámit do konce týdne jméno nástupce Věry Jourové. Přesto je pravděpodobné, že to nakonec udělá.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Český rozhlas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Laschet potvrzen předsedou CDU

20:17 Richard Seemann: Laschet potvrzen předsedou CDU

Ode dneška je to oficiální: Novým předsedou Křesťansko-demokratické unie (CDU) je předseda vlády Sev…