Petr Hartman: Povodně a nasazení Hradní stráže

05.06.2013 20:02

Hradní stráž má hlídat areál Pražského hradu a zajišťovat vojenské pocty, zejména při oficiálních návštěvách představitelů jiných států. Z jejího poslání je zřejmé, že jde o velmi specifický útvar ozbrojených sil České republiky.

Petr Hartman: Povodně a nasazení Hradní stráže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ještě probrat pár detailů a jdeme

Veřejnost ji vnímá spíše přes parádní uniformy a strážní budky na Hradě, než jako jednotku složenou z jedinců, kteří by měli akčně pomáhat zachraňovat majetek a lidské životy. Napovídá tomu i poměrně složitý proces, jak nasadit tyto vojáky do akce. K plnění jiných než zmíněných úkolů nelze Hradní stráž využít bez souhlasu prezidenta republiky.  
 
Ten ho vydal v pondělí. Ani to však nestačilo k okamžitému nasazení příslušníků stráže do akce. Je k tomu potřeba souhlas vlády. Ta ho vyslovila ve středu. Přitom už v sobotu kabinet rozhodl o tom, že na pomoci při povodních se mohou podílet až dvě tisícovky vojáků. Pochopitelně se nejedná o členy Hradní stráže, ale o dobře vycvičené profesionály. Ti dokáží stavět protipovodňové hráze, případně prostřednictvím vrtulníků evakuovat občany ze zatopených oblastí. Jsou vybaveni těžkou technikou, kterou mohou využít při nejrůznějších terénních pracích určených ke zvládnutí velké vody.  
 
Zkrátka armáda se účinně zapojila do boje proti živlu hned od počátku. Není na tom nic mimořádného, protože je k tomu určena. V konfrontaci s tím gesto Miloše Zemana působí poněkud absurdně. Jako hlava státu totiž usoudil, že ke zvládnutí povodní může přispět buďto letem vrtulníkem, nebo nasazením Hradní stráže.  
 
Podle něj bude užitečnější druhá varianta. Kdyby hlava státu zvolila první možnost, byl by přínos pro boj s velkou vodou prakticky stejný. Hlavní rozdíl by byl v tom, že by si Miloš Zeman ušetřil přehmat, kterého se dopustil. Konkrétně tím, že dal příslušníky stráže k dispozici krizovému štábu, aniž by tušil, že k tomu potřebuje spolupodpis premiéra.  
 
Je to další příklad toho, že se prezident rád vyslovuje k řadě věcí, o kterých je poměrně málo informován. Snad jsou to jen přehmaty pramenící z nové role, do které byl Zeman v březnu instalován. Aby k nim docházelo co nejméně, to záleží na kvalitě prezidentových spolupracovníků. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: 20 let členství ČR v EU - pozitiva se hledají těžko

12:17 Ivo Strejček: 20 let členství ČR v EU - pozitiva se hledají těžko

Dvacet let od vstupu České republiky do Evropské unie je významným výročím v historii naší země a za…