Takováto protichůdná tvrzení se objevila bezprostředně po schválení novely příslušného zákona. Ač to může vypadat na první pohled paradoxně, jsou obě tvrzení svým způsobem pravdivá.
Základní mzda se poslancům v porovnání s letošním rokem od ledna skutečně zvýší o necelá tři procenta. Zároveň se sníží koeficient, kterým se k této částce dostanou. Takže lze rovněž hovořit o poklesu.
Byť se politici usilovně snažili z ne zcela srozumitelných důvodů celou situaci zamlžit, aby ji veřejnost nemohla pochopit, jejich příjmy nejsou odtrženy od reality. Jsou naopak vypočítávány jako násobek průměrného příjmu v nepodnikatelské sféře. Bylo tomu i v době před zmrazením jejich platů a bude tomu i v budoucnosti.
Proto by se v tomto případě nemělo hovořit o procentech, ale o koeficientu, kterým se průměrný plat násobí a s jehož pomocí se vyčísluje mzda zákonodárců. V minulosti panovala shoda, že by to měl být 2,75ti násobek. Tolik oslavovaný „jenom“ tříprocentní růst lze méně vzletně převést na úroveň koeficientu ve výši 2,25ti násobku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas