Co na tom, že daleko podstatnější je, jakým způsobem a za jak dlouho by nově sestavená vláda chtěla ve zmiňovaném boji zvítězit a zda je toho vůbec schopna. To pro hlasování o důvěře není důležité. Počítá se pouze to, zda většina přítomných zvedne pro kabinet ruku. Za normálních okolností to bývá dopředu dané. Vláda vzniká na základě koaliční dohody, nebo na základě dopředu dojednané podpory pro menšinový kabinet.
V případě Rusnokova týmu to neplatí. Vládu vytvořil prezident republiky bez konzultací s politickými stranami. Ty se na jejím formování vůbec nepodílely a její podobu tudíž nemohly ovlivnit. Je to postup krajně neobvyklý, byť nevybočuje z ústavního rámce. Zároveň je pro fungování vlády nejdůležitější, zda získá ve sněmovně důvěru. Bez ní nemá potřebnou legitimitu a neměla by činit žádná zásadní rozhodnutí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: rozhlas.cz
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…