Petr Hartman: Rusnokova vláda a spekulace o její důvěře ve sněmovně

11.07.2013 17:02

Do třiceti dnů bude jasno o tom, zda Rusnokova vláda vytvořená bez dohody s politickými stranami získá ve sněmovně důvěru. Nebude to záležet na programovém prohlášení, se kterým před poslance předstoupí, ale na taktice jednotlivých stran.

Petr Hartman: Rusnokova vláda a spekulace o její důvěře ve sněmovně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Zeman jmenoval vládu Jiřího Rusnoka

Pod prezidentskou kuratelou formovaný kabinet představuje nesourodé těleso, které se neopírá o žádné ideové ani programové zázemí. Nelze od něj tudíž očekávat, že bude řešit zásadní problémy této země. Je spíše zbraní prezidenta republiky v boji s politickými stranami o přeměnu parlamentní demokracie v prezidentský systém.  
 
Pokud by Rusnokův kabinet získal důvěru, byl by to výrazný úspěch Miloše Zemana v tomto zápolení. Právě to by mělo při rozhodování politiků převážit nad očekávanými krátkodobými zisky, které by tento krok mohl některým stranám přinést.  
 
Například sociální demokraté mohou počítat s tím, že pokud by Rusnokův kabinet získal důvěru, mohla by se země posunout k předčasným volbám. Alespoň o tom hovoří místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podlehne-li ČSSD tomuto pokušení, jednak posílí pozici Miloše Zemana, jednak převezme za vládu spoluzodpovědnost a hlavně nemá jistotu, že se v dolní parlamentní komoře skutečně najde většina pro její předčasné rozpuštění.  
 
Fungující Rusnokův kabinet, jehož činnost by umožnila také sociální demokracie a komunisté, by byl velmi přijatelný výsledek pro tuzemskou pravici. Do řádných voleb zbývá zhruba rok. TOP 09 a ODS by tak získaly relativně dost času k tomu, aby do horké fáze předvolební kampaně vstoupily jako opozice negativně se vymezující vůči krokům vlády tolerované levicí.  
 
Naopak ČSSD by se dostala do stejné pozice, v jaké byla po předčasném konci Topolánkova kabinetu. Tehdy počítala s rychlým konáním voleb, ty však nakonec proběhly v řádném termínu. Působení tzv. úřednické vlády ubralo sociální demokracii voliče a očekávané vítězství nebylo tak výrazné, aby stačilo k vládnutí.  
 
Z toho všeho je zřejmé, že momentálně v nejsložitější pozici jsou sociální demokraté. I kdyby nakonec Rusnokův kabinet nezískal důvěru, splnil by alespoň jeden ze záměrů, kvůli kterým Miloš Zeman umožnil jeho vznik. Je jím oslabování ČSSD pod vedením Bohuslava Sobotky. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…