Petr Holub: Jedenácté přikázání – nezadlužíš se

06.08.2012 12:36 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

O tom, že lidský postoj ke světu určuje pocit viny, vědí své všichni psychologové. Pár desítek let se už dokonce ví, že vina určuje nejen postoj jednotlivých lidí, ale dokonce celých národů. Dnes zažíváme období, ve kterém pocit viny dominuje ve značné části Evropy.

Petr Holub: Jedenácté přikázání – nezadlužíš se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Obyvatelé poloviny zemí v Evropské unii, přesně čtrnácti, se trápí tím, že nemají v pořádku veřejné rozpočty. Podle nově publikovaného Eurobarometru je méně než pětina lidí přesvědčena o kvalitě veřejných financí své země tam, kde tvrdě zasáhla dluhová krize, tedy v Itálii, Irsku, Portugalsku, Španělsku a Řecku. Spolu s nimi v devíti zemích, které dříve patřily k postkomunistickému táboru, tedy ve všech nových členských státech unie s výjimkou Estonska.  

Tento postoj nedává na první pohled smysl například v Bulharsku, Rumunsku, Lotyšsku, Česku a Slovensku, tedy v zemích, jejichž zadlužení patří k nejmenším v celé Evropské unii. I občané států s mnohem vyššími dluhy, jako jsou například Německo, Francie, Británie a dokonce Belgie, jsou se stavem veřejných financí v zásadě spokojeni.  

Spíše než o kvalitě rozpočtů vypovídají starosti národů se zadlužením jejich zemí o tom, že se Evropa rozdělila na dvě části, na více a méně sebevědomou.

Je to vidět i na tom, jak hodnotí občané vyhlídky svých rodinných rozpočtů. Největší obavy z jejich zhoršení mají opět občané zmíněných čtrnácti zemí a spolu s nimi ještě Estonci, nejoptimističtější z postkomunistických zemí. Přitom ani tolik nezáleží na tom, jestli jsou veřejné finance konkrétní země opravdu v potížích. Špatný pocit z dluhu veřejných financí prostě probouzí obavy z finančních potíží v domácnostech. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Tomáš Goláň byl položen dotaz

Volby

Voliči si zvolili, koho zvolili. Jak si vysvětlujete, že nezvolili vás? To, že ANO dost rozhazuje je i pravda, ale co je špatného na tom, že to jak vy tvrdíte sype mezi občany? Asi by to chtělo sypat z rozumem, ale sypat třeba je nebo podle vás ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Může být demagog ombudsmanem, nebo ombudsman demagogem?

9:16 Jiří Halík: Může být demagog ombudsmanem, nebo ombudsman demagogem?

O ombudsmanovi a dětském ombudsmanovi.