Stabilní už není sněmovna s celkem sedmi stranami a v evropských volbách už to došlo tak daleko, že žádná ze stran nedostala ani 17 procent.
Dalším dílem rozpadu systému politických stran budou v nejbližší době komunální volby. Nasvědčuje tomu už jenom přehled kandidátek, kterých se sešlo víc než obvykle.
V deseti největších městech se jejich počet pohybuje mezi 14 a 18, výjimkou je Praha s 30 stranami a hnutími. Nutno upozornit, že počet kandidátských stran není o mnoho vyšší než při volbách před čtyřmi lety, nejde o tak velký nárůst jako právě v roce 2010. Trend však pokračuje v osmi z deseti velkých měst.
Rozpad politické scény je však vidět na něčem jiném. Málokterá strana může očekávat, že dostane víc než 20 procent voličských hlasů, přitom před čtyřmi lety vítězové obvykle překročili 30procentní zisk a v roce 2006 dokonce nebyli výjimkou vítězové se 40 procenty.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas