Petr Holub: Vláda chce splatit velký dluh zdravotnictví

12.01.2015 22:39

Vláda se konečně rozhodla využít jednu z možností, jak zlepšit poměry ve zdravotnictví. Na první pohled nejde o nic důležitého. Ministr financí Andrej Babiš pouze doporučil vznik expertních týmů, které by navrhly regulaci cen zdravotnických materiálů.

Petr Holub: Vláda chce splatit velký dluh zdravotnictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání vlády premiéra Bohuslava Sobotky

Ve skutečnosti to může vést k zavedení důležitých pravidel pro klíčovou oblast ve zdravotnictví a k pozitivním změnám v celém rezortu.

Pokud vláda dotáhne regulaci zdravotnických materiálů do konce, může prokázat, že rozumí problémům a že je dokáže efektivně řešit.

Zdravotnické materiály jsou velmi široké označení, v první řadě se tím však myslí drahé materiály pro kardiologii a ortopedii, tedy přístroje na kontrolu srdečního výkonu, jakými jsou kardiostimulátory nebo kardiovertry, výztuže uvnitř cév zvané stenty, a pochopitelně kloubní náhrady. Takových materiálů spotřebují nemocnice ročně za 15 miliard korun.

V minulosti nemocnice prokazatelně nakupovaly materiál předražený až dvakrát, přitom nejde vyloučit, že dnes se děje něco podobného.

Na systémovou chybu v tomto směru upozornil Nejvyšší kontrolní úřad ve zprávě z roku 2013. Zjistil, že jedinou regulací jsou maximální ceny určené Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Za tyto ceny pak nemocnice nakupují.

Přitom tržní ceny jsou na mnohem nižší úrovni, a nemocnice by tedy mohly ušetřit miliardy. Nečiní tak z prostého důvodu. Dohodnou se totiž s dodavateli zdravotnického materiálu, že rozdíl mezi maximální a tržní cenou vrátí v bonusech, které ročně obohatí pokladny velkých nemocnic o stovky milionů.

Vedení nemocnic pak má prostředky k volnému použití, třeba na investice nebo na platy, není však možná kontrola, jestli jsou utraceny užitečně. Stává se navíc, že někdy mezi dodavatele a nemocnici vstoupí překupnická firma, která si bonusy nechá.

Vláda zprávu kontrolního úřadu projednala a doporučila ministru zdravotnictví Svatoplukovi Němečkovi, aby učinil odpovídající opatření. Němeček žádnou změnu nenavrhl, teď však Babiš prosadil, ať návrh vypracuje komise expertů.

Jednoznačně přitom doporučil zavedení účinné cenové regulace, kterou by mělo na starosti jeho ministerstvo či jiný státní úřad.

Tento plán dokonce jménem pravicové opozice podpořil exministr zdravotnictví Leoš Heger, který řekl: „Pro tuto oblast je potřeba vytvořit nový legislativní předpis, který by nastolil jasný řád. To je obrovský dluh, který spolu s cenotvorbou zdravotnických výkonů v našem systému ještě máme.“

Vláda stojí proti silné lobby, jejíž součástí jsou z pochopitelných důvodů velké nemocnice. Těm samozřejmě vadí, že přísnější regulací přijdou o zavedené bonusy.

Ovšem ani takovou argumentací není možné neprůhledné obchody se zdravotnickým materiálem obhájit. Pokud vládní zásah nemocnice skutečně připraví o významnou část příjmů, pak jim mohou pojišťovny zvýšit platby.

Vláda tedy měla dvě jasné možnosti: Buď zlepšit poměry zdravotnictví i veřejných financí, anebo ustoupit praxi šedé ekonomiky. Prozatím rozhodla správně. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

15:49 Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

Dubnové výsledky konjukturálních průzkumu ukazují na pokračující oživení tuzemské ekonomiky. Souhrnn…