Je známo, proč se vláda chce vyhnout jakékoli aktivitě. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a sociální demokracie požadují po vládě, aby zvýšila platby za státní pojištěnce v příštím roce o pět miliard, ministr financí Andrej Babiš a jeho hnutí ANO přidat nechtějí, dokud je Němeček nepřesvědčí, že ve svém resortu dokáže a chce hospodařit efektivně.
Zdánlivě o nic nejde. Státní rozpočet není v problémech, proto může přidat peníze. A když chce Babiš nějaké změny, tak je možné přinejmenším kosmeticky upravit nějaké předpisy a všichni mohou být spokojeni.
Ve skutečnosti zdravotnictví bez problémů není, naopak se opět blíží velké potíže. Ekonomické vyhlídky shrnuje krátký přehled. V roce 2013 měly zdravotnické pojišťovny po úsporné kůře ministra Leoše Hegera přebytek miliardu korun.
Pak se začaly zvyšovat příspěvky od státu, loni jich bylo víc o sedm miliard. O pět miliard příjmy pojišťoven vyrostly zásluhou lepšího výběru pojistného v dobách ekonomického oživení. Přesto skončila bilance pojišťoven na konci roku deficitem dvě miliardy.
Letos se dá očekávat obdobný nárůst příjmů jako loni, své příspěvky zvýší stát i průběžně rostoucí ekonomika. Nejde ovšem po zkušenostech minulého roku vyloučit, že znovu vyroste také schodek pojišťoven.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV